X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yunanistan'ın kredi alması zorlaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'ın kredi alması zorlaştı

  • Giriş Tarihi: 5.2.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 5.2.2015 10:51
Yunanistan'ın kredi alması zorlaştı
Yunanistan'ın kredi alması zorlaştı

Avrupa Merkez Bankası'nın, bankaların 'ın borçlarını kredi teminatı olarak kullanmasına izin veren muafiyeti kaldırdığı bildirildi. Bu karar ile birlikte Yunanistan'ın Mart'ta kasası tamamen boşalabilir...

Böylece 'ın borçlarını ödemek için yeni kredi alması zorlaşacak. Özetle Avrupa Merkez Bankası fonlama için Yunan tahvillerini 'istemiyoruz' dedi. Artık Yunanistan Maliye Bakanı Varufakis'in işi biraz daha zorlaşacak...

Avrupa merkez bankası'nın, bankaların Yunanistan'ın borçlarını kredi teminatı olarak kullanmasına izin veren muafiyeti kaldırdığı bildirildi. Avrupa Merkez Bankası, Yunanistan tahvillerinin Eurosistem para politikası işlemlerinde teminat olarak kullanımına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Konseyi, Yunanistan tarafından ihraç edilen ya da tamamen teminat altında olan menkul borçlanma araçlarını etkileyen muafiyeti kaldırma kararı aldı" ifadesi kullanıldı. Kurul kararının, mevcut Eurosistem kuralları çerçevesine uygun olduğu belirtilen açıklamada, "Söz konusu karar, programın gözden geçirilmesinin başarılı bir sonuca varmasının mümkün olmadığı ve mevcut Eurosistem kurallarına uygun olduğu gerçeğine dayanır" değerlendirmesinde bulunuldu.

11 ŞUBAT'TA GEÇERLİ OLACAK

Yunan bankalarının, Avrupa Merkez Bankası'nın Acil Kredi Desteği programı aracılığıyla fonlara erişiminin sağlanacağı aktarılan açıklamada, yeterli alternatif teminatı olmayan Eurosistem taraflarının likidite ihtiyaçlarının, Acil Kredi Desteği yoluyla ilgili ulusal merkez bankası tarafından Eurositem'in mevcut kuralları dahilinde karşılanabileceği kaydedildi. Ayrıca, söz konusu düzenlemelerin 11 Şubat itibarıyla geçerli olacağı kaydedildi.

YUNANİSTAN BORÇLARIN SİLİNMESİ TALEBİNDEN VAZGEÇTİ

Söz konusu muafiyet, bu araçların Eurosistem para politikası operasyonlarında minimum kredi derecelendirme gereklerini yerine getirmemesine rağmen kullanılmasına imkan tanıyordu. Öte yandan, söz konusu kararın Yunanistan'ın uluslararası kreditörlerle kurtarma programıyla ilgili anlaşma yapması bakımından yeni hükumeti daha fazla baskı altına alması bekleniyor. Yunanistan'ın borçlarını yeniden yapılandırılması için temaslarda bulunan Yunan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, sabah saatlerinde Frankfurt'taki ECB'yi ziyaret etmiş ve Başkan Mario Draghi ile görüşmüştü.

ÇİPRAS ÖYLE BİR BAKAN ATADI Kİ!- TIKLAYIN

ÇİPRAS AK PARTİ'Yİ ÖRNEK ALMIŞ!- TIKLAYIN

TSİPRAS'IN TÜRKİYE ŞAŞKINLIĞI- TIKLAYIN

Obama'dan Çipras'a: Saçlarına ak düşer!

kalan karakter 1000

okan basaran okan basaran

uzun sürmez basbakanligi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.02.2015 12:30
Bedirhan ERDOGAN Bedirhan ERDOGAN

Orsaı hristiyan ülke olduğu için bir şekilde kurtarılırlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 05.02.2015 12:24
erd2 erd2

çupra bilir işini,avrupanın nabzını yokla bakalım çupra

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.02.2015 12:18
kpt kpt

çupra, atıp tutmayla memleket idare edilseydi, bizde senede bir iktidar değişirdi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 05.02.2015 11:36
hay bin gunduz hay bin gunduz

adaları bize satsınlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 05.02.2015 10:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.