X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER ABD Dışişleri Konseyi: Erdoğan haklı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dışişleri Konseyi: Erdoğan haklı

  • Giriş Tarihi: 19.2.2015 09:25 Güncelleme Tarihi: 19.2.2015 11:31
ABD Dışişleri Konseyi: Erdoğan haklı
ABD Dışişleri Konseyi: Erdoğan haklı

’deki Dış İlişkiler Konseyi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de Beşar Esad’ı istikrarsızlığın kaynağı olarak görmekte haklı olduğunu savundu ve Türkiye-Suriye sınırında uçuşa yasak bölge oluşturulması önerisini destekledi

'nin saygın düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi, Suriye konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın haklı olduğunu, bölgede istikrarsızlığın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan kaynaklandığını açıkladı. Kısa adı "CFR" olan konseyin raporunda, "ABD Başkanı Barack 'nın Suriye stratejisinin işlemediği" ileri sürüldü ve "Türkiye'nin IŞİD ile savaşta daha etkin rol alması gerektiği" savunuldu. Uzman Max Boot'un kaleme aldığı raporda IŞİD tehdidini sona erdirmek için Beyaz Saray'a sunulan önerilerden bazıları şunlar:

El Kaide'ye karşı 'Müşterek Özel Operasyon Komutanlığı' oluşturulsun. Komuta merkezi Türkiye'de ya da Irak Kürt Bölgesi'nde olsun.
Bölgede, Türk ordusunun sınırı geçebileceği, güvenli alanlar oluşturulsun. Uçuşa yasak bölge ve Beşar Esad kuvvetlerinin havadan vurulması, Ankara'nın daha etkin rol oynamasını beraberinde getirir.

ABD uçakları Esad'ın ordusunu hedef almıyor, Suriye tümüyle ya da kısmen "uçuşa yasak bölge" ilan edilsin. Böylece, Türkiye'nin dile getirdiği kaygılar giderilir.

'ŞAM YÖNETİMİ KAZANIYOR'

ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı askeri istihbarat kurumu DIA'nın hazırladığı değerlendirme raporunda ise Suriye'deki savaşı Beşar Esad'ın kazandığı ileri sürüldü. Raporda, muhalifler ile savaşta "en büyük sorun" olan sınırlı sayıdaki asker sayısının Beşar Esad rejimi tarafından aşıldığı belirtildi. İran ile Hizbullah'ın Esad'ın kilit müttefikleri olmaya devam edecekleri vurgulandı. (Habertürk)

kalan karakter 1000

silivri silivri

ABD bu gerçekleri kabul etmekle doğruları kimin anladığını anlatmaya çalışmış geçte olsa uyandı

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır4
cevapla 19.02.2015 11:33
veli veli

doğrular karşısında batıl çökmeye mahkumdur

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır4
cevapla 19.02.2015 10:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.