emanetlerini yaktı!

Giriş Tarihi: 25.2.2015 17:50 Güncelleme Tarihi: 25.2.2015 22:17
IŞİD Osmanlı emanetlerini yaktı!

10 binden fazla kitabın, en az 700 nadir el yazmasının ve 'na ait çok sayıda eserin bulunduğu Halk Kütüphanesi yakıldı.

Terör örgütü militanları, 10 binden fazla kitabın, en az 700 nadir el yazmasının ve 'na ait çok sayıda eserin bulunduğu Halk Kütüphanesi'ni yaktı.

Musul toplumunun önde gelen üyelerinin örgüt yanlılarını binaya zarar verdikleri sırada durdurmaya çalıştıkları ancak başarılı olamadıkları ifade edildi. Kütüphane yöneticisi Ghanim El-Ta'an militanların saldırıyı, el yapımı bomba kullanarak gerçekleştirdiklerini kaydetti.Militanların kütüphaneyi yakması sonucu harap olan eserler arasında, 20. yüzyılın başlarında yayınlanan Irak gazeteleri ile İmparatorluğu'ndan kalma haritaların ve kitapların yanı sıra Musul'un kurulmasında desteği bulunan yaklaşık 100 ailenin sağladığı kitap koleksiyonlarının da bulunduğu ifade edildi.

IŞİD'in diğer halk kütüphanelerinde de bulunan koleksiyonlara zarar vermeye Aralık ayında başladıkları ve zarar verdikleri kütüphaneler arasında Müslümanlara ait bir kütüphane, 265 yıllık bir Latin Kilisesi, Dominikan tarikatına ait bir manastır ve M.Ö. 5000'e dayanan eserlerin bulunduğu Musul Müze Kütüphanesi'nin de yer aldığı belirtildi.

ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD Osmanlı emanetlerini yaktı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz