X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Avustralya'dan o şehre yasak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'dan o şehre yasak

  • Giriş Tarihi: 2.3.2015 14:30
Avustralya'dan o şehre yasak
Avustralya'dan o şehre yasak

hükümeti, vatandaşlarının, çatışmaların devam ettiği Irak'ın Musul kentine gidişini yasakladığını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Julie Bishop, yaptığı açıklamada, meşru ve mantıklı amaç olmaksızın Musul'a girişin veya orada bulunmanın yasalar çerçevesinde suç sayılacağını belirtti.

Bishop, hükümetin, lıların Suriye ve Irak'ta terör gruplarının neden olduğu çatışma ortamına girmemesinde kararlı olduğunu dile getirdi.

Terör örgütü IŞİD'in Musul Müzesi'ndeki tarihi eserlere zarar vermesinin 11 Eylül saldırıları öncesinde Taliban'ın 2001'de Afganistan'daki Buda heykellerini yıkmasına benzediğini söyleyen Bishop, Avustralya'nın IŞİD tarafından yayılan nefret söylemiyle genç kız ve erkeklerin radikal örgütlere kaymasını önlemek amacıyla uluslararası toplumla işbirliği yapmaya kararlı olduğunu kaydetti.

Avustralya'daki yeni düzenlemeye göre, hükümetin yasağına uymayanlar 10 yıl hapis cezasına çarptırılacak. Avustralya, daha önce de Suriye'nin Rakka bölgesine gidişleri yasaklamıştı. Hükümet, 90 vatandaşının Ortadoğu'daki militan örgütlerin saflarında savaştığını, 20 vatandaşının da bölgede öldüğünü açıkladı.