X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Mısır'da darbe idamları başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Mısır'da darbe idamları başladı

  • Giriş Tarihi: 7.3.2015 12:13 Güncelleme Tarihi: 7.3.2015 17:51
Mısır'da darbe idamları başladı
Mısır'da darbe idamları başladı

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan ve hapse atılan Cumhurbaşkanı Mursi'yi desteklerken şiddet olaylarına karıştığı ileri sürülen biri bu sabah idam edildi.

Mısır'da darbenin ardından Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi destekleyen kişilerden birinin idamı bu sabah gerçekleştirildi

Resmi olarak darbe yönetimi tarafından 'terör örgütü' ilan edilen Müslüman Kardeşler'in bir üyesi olmayan Mahmud Hasan Ramazan'a verilen idam cezasının uygulanmasıyla ilk kez bir darbe karşıtı idam edilmiş oldu.

İçişleri Bakanlığı'nın Facebook hesabından yayınladığı açıklamaya göre, Mahmud Hasan Ramazan 2013'ün Temmuz ayındaki darbeden sonra İskenderiye'de gerçekleşen binadan atma oalyıyla bağlantılı olduğu ileri sürülerek yargılanıyordu.


Mısır'da son olarak 28 Şubat'ta Müslüman Kardeşler'in 4 üyesine 30 Haziran 2013'te Müslüman Kardeşler'in Kahire'deki merkezi yakınlarında gerçekleşen olaylardan ötürü idam cezası verilmişti.

Mahkeme ayrıca Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Bedi, yardımcısı Hayrat Şatır, teşkilatın lider kadrosundan Muhammed Biltaci, İhvan'ın siyasi kolu Hürriyet ve Adalet Partisi lideri Saad Katatni ve yardımcısı Essam Erian'ın da aralarında bulunduğu 14 İhvan üyesine müebbet hapis cezası verdi.

BİNLERCE İHVAN DESTEKÇİSİ HAPİSTE

3 Temmuz 2013'te Abdulfettah Sisi'nin liderliğinde yapılan darbeyle, ülkenin demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tutuklandı ve hapse atıldı. Mursi hakkında açılan farklı davalarda yargılanıyor.

Darbe sonrasında sokağa dökülen göstericilere güvenlik güçlerinin çok sert müdahalesi sonucunda yüzlerce kişi hayatını kaybetti ve binlerce kişi gözaltına alındı.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın yöneticileri darbenin ardından idam cezasına ve ağır hapis cezalarına mahkûm edildi.
Ülkede darbenin ardından başlayan büyük çapta insan hakları ihlalleri nedeniyle mağdur olan kesimler arasında gazeteciler de var.
Haksız suçlamalarla ve hiçbir somut delil olmadan aylarca yargılanan Al Jazeera çalışanları Peter Greste, Muhammed Fehmi ve Baher Muhammed 7 ila 10 yıl hapis cezasına mahkûm edildiler.


Hakkında Mısır mahkemesi tarafından sınır dışı kararı verilen Greste serbest kaldı, diğer gazeteciler ise haklarında tutuksuz yargılama kararı verilerek serbest bırakıldı. (Aljazeera)


kalan karakter 1000

yorum2 yorum2

dünya halklarının önderliğini üstlenen ve mısrdaki darbeye darbe diyen Erdoğan ın yolunda on bin defa idamlar ölümler gelmiş hoşgelmiş. yeterki kerbalada ayağa kaldırılan insanlık onuru yerlere düşürülmesin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.03.2015 02:43
yorum1 yorum1

hiç korkumuz yok. faşist faşistliğini devrimciler devrimciliğini yapacak. yeterki insanlık onuru ayaklar altında kalmasın. hiç birimizin kanı mısır darbesinde aynı gece öldürülen 5000 insandan daha kırmızı değil.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.03.2015 02:41
fvz fvz

1960 ın türkiyesini yaşıyorlar. umarım onlar da türkiyenin çektigi acıları çekmeden bugünlerin türkiyesine hatta daha güzeline kavuşurlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 07.03.2015 18:24
hakkı kaya hakkı kaya

hayrikaya sende nasıl bir zeka var seningibi düşünmeyenleri hemen asacaksın öylemi aslında senin gibi hainleri asmak lazım ama dua etki başımızda imanlı insanlar var genede seningibilere tahammülleri var demokrasi gereği

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 07.03.2015 15:19
erd2 erd2

vaad edilmiş toprak safsatasi devlet işi oluyor (tahribata uğramış eski ahid)ama birileri insanın en adil yaşama şeklini benimseyen bir yönetim şeklini benimseyince irtica oluyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 07.03.2015 14:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.