X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Esad Türkiye sınırını İran’a terk etti'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Esad Türkiye sınırını İran’a terk etti'

  • Giriş Tarihi: 10.3.2015 21:43
'Esad Türkiye sınırını İran’a terk etti'
'Esad Türkiye sınırını İran’a terk etti'

Türkiye'nin Yayladağı Sınır Kapısı'nın karşısında bulunan Keseb'de son haftalarda hareketlilik arttı.

Bölgedeki muhalifler, bu bölgede sadece İran askerleriyle savaştıklarını ve rejimin bölgeyi İran'a terk ettiğini söylüyor. 15 Haziran 2014 tarihinde Esed güçleri tarafından ele geçirilen Türkiye'nin Yayladağı sınırında bulunan Keseb kasabası ve çevresinde uzun süreli sessizlikten sonra son 10 gündür hareketli günler yaşanıyor.

KARA OPERASYONLARI DEVAM EDİYOR

Mart ayının ilk günlerinde hava saldırıları ile başlayan hareketlilik rejim güçlerinin son 5 günde 6 farklı noktadan başlatttığı kara operasyonları ile devam ediyor.

Son operasyonlarla ilgili Al Jazeera Türk'e konuşan bölgenin etkin gruplarından Ömer Muhtar Tugayı Komutanı Ömer Abdullah "Burada son bir ayda ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Bizimle savaşan güç tamamen İran askerleri ve yine İran'ın desteği ile bölgeye getirilen Irak, Afgan askerlerinden oluşan bir birlik" diyor.

ESAD GÜÇLERİ SINIRDA YOK

Lazkiye bölgesinden Türkiye sınırına uzanan hattın İran tarafından bölgeye konuşlandırılan askerler tarafından tutulduğuna dikkat çeken Ömer Abdullah, "Yunus Tepesi dediğimiz Selme bölgesinin en yüksek noktalarına saldırıyorlar. Aynı zamanda Keseb bölgesinden ve yine stratejik Kızıldağ-Acısu yönünden büyük bir harekat başlattılar. Şu an sadece sahil bölgesi olan El Basit'te Mihraç Ural'a ait Mukaveme Suriyye birlikleri mevcut. Bunun dışında tüm bölgelerde İran güçleri var" diyor.

Kaynak : Al Jazeera