X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Netanyahu: 'Savaş riski arttı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Netanyahu: 'Savaş riski arttı'

  • Giriş Tarihi: 3.4.2015 23:05
Netanyahu: 'Savaş riski arttı'
Netanyahu: 'Savaş riski arttı'

İsrail Başbakanı Netanyahu, İran ile nükleer müzakerelerde anlaşmanın korkunç bir savaş çıkması riskini arttıracağını öne sürdü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran ile nükleer müzakerelerde anlaşmayla ortaya çıkacak durumun, Ortadoğu'da bir nükleer silahlanma yarışını ve korkunç bir savaş çıkması riskini arttıracağını öne sürdü.

İsrail Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu'nun, "İran ile varılacak nihai bir anlaşma, İsrail'in var olma hakkının açıkça tanınmasını içermelidir" sözlerine yer verildi.

"İsrail kabinesi, İran ile önerilen anlaşmaya güçlü bir şekilde muhalefet etme noktasında birlik içerisindedir" diyen Netanyahu, "Bu anlaşma, dünyaya ve bölgeye yönelik büyük bir tehlike oluşturmakta, İsrail'in varlığını tehdit etmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

İran'ın nükleer programına ilişkin, Tahran ile P5+1 ülkeleri arasında İsviçre'nin Lozan kentinde yapılan görüşmelerde varılan çerçeve uzlaşmasının, İran'ın nükleer tesislerini kapatmasını veya bunları geliştirmeyi durdurmasını sağlamayacağını savunan Netanyahu, şunları kaydetti:

"Bu anlaşma İran'ın nükleer programını meşrulaştıracak ve çok büyük nükleer altyapıya sahip olmasını sağlayacaktır. İran'ın, bölgede terör ve saldırganlık faaliyetlerini arttırdığı bir zamanda, bu anlaşma ile Tahran'a yönelik tüm yaptırımlar neredeyse hemen kaldırılacak. Birkaç yıl içerisinde, İran'ın nükleer programına yönelik kısıtlamalar da kaldırılacak ve sadece bir aylık sürede İran nükleer bombaya sahip olabilecek. Bu anlaşma İran'ın bomba yapmasını engellemiyor, bunun yolunu açıyor."

"SAVAŞ RİSKİ ARTTI"

Anlaşmanın, İran'ın ekonomisini de güçlendireceğini ve böylece İran'ın, bölgedeki "saldırganlık ve terörizm faaliyetlerini daha ileriye taşıma imkanına kavuşacağını" ileri süren Netanyahu, anlaşmayla ortaya çıkacak durumun, "Ortadoğu'da bir nükleer silahlanma yarışını ve korkunç bir savaş çıkması riskini arttıracağını" iddia etti.

İran'la varılacak anlaşmanın tek alternatifinin ise savaş olmadığını belirten Netanyahu, "Üçüncü bir alternatif daha var; iyi bir anlaşmaya ulaşana kadar İran üzerindeki baskıyı arttırmak" dediği bildirildi.

Açıklamada son olarak Netanyahu'nun, "Daha iki gün önce İran, 'İsrail'in yok edilmesi müzakere dahi edilemez' dedi. İsrail, kendisini yok etme tehdidinde bulunan bir ülkeye nükleer bomba yapma imkanı sağlayacak bir anlaşmayı kabul etmeyecektir." sözlerine yer verildi.

KAYNAK.Türkiyegazetesi.com.tr

kalan karakter 1000

sümeyye sümeyye

terör devleti akıl veriyor.iran sizi yok etse keşke.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.04.2015 16:10
azeri azeri

dünya bir yana israil bir yana değil mi ?mutlaka, her şey sizin onayınızdan geçecek...dünyanın hakimi sizsiniz...terörizm konusunda iran dan ayrı kalır bir yanınız yok...hatta siz onlara tur bindirmiş durumdasınız...dünyanın en büyük terör devleti sizsiniz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 04.04.2015 04:44
Lanet Lanet

Sahtekar, asıl terörörü fişikleyen sensin...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 04.04.2015 02:03
Ayse Winkler Ayse Winkler

Bunlarin hepsi numara inanmayin, arka plan da ne var o onemli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 04.04.2015 01:50
sase sase

siz savaş çıkarmayı çok iyi blirsiniz.aferin irana iyi yapıyo.israil öyle istiyo ki sadece kendi sahip olsun savaş araçlarına.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 04.04.2015 00:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.