X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Amerikalı Müslümanlar'dan Obama'ya 24 Nisan uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Amerikalı lar'dan 'ya 24 Nisan uyarısı

  • Giriş Tarihi: 20.4.2015 07:07 Güncelleme Tarihi: 20.4.2015 15:53
Amerikalı Müslümanlar'dan Obama'ya 24 Nisan uyarısı
Amerikalı Müslümanlar'dan Obama'ya 24 Nisan uyarısı

ABD'deki önde gelen 8 sivil toplum kuruluşunu temsil eden ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi (USCMO) yayınladığı bir bildiri ile 1915 olaylarında Türkiye'den yana tavır aldı. Konsey, Pazar akşamı yayınladığı bildiride Müslüman toplumunun 24 Nisan 1915 olaylarının 100. Yıl dönümüne Ermenilerin acılarını paylaştığını fakat aynı zamanda 4 yıllık 1. Dünya Savaşı'nda 37 milyondan fazla kişinin öldüğünü hatırlattı.

ABD Başkanı Barack 'nın 24 Nisan'da yapacağı açıklama öncesinde gelen bildiride, "Ermenilerin başına gelen trajediyle ilgili olarak dini ve politik liderlerin açıklamaları dengeli, yapıcı olmalı ve ile Türklerin de çektiği acıları tanımalı" denildi.

TÜRKLER VE ERMENİLERİN UZLAŞMA ÇABALARINA ZARAR VERİR

Aralarında Washington'daki en büyük Müslüman lobi kuruluşu CAIR'ın de bulunduğu örgütler, bu çerçevede 1915 olaylarının bağımsız tarihçiler tarafından incelenmeden bir "" olarak kabul edilmesinin Türkler ve Ermeniler arasındaki uzlaşma çabalarına da büyük bir zarar vereceğini söyledi.

"Amerikan vatandaşları olarak soykırım kelimesinin tek taraflı olarak kullanılmasının önemli müttefiklerimizden olan Türkiye'yi yabancılaştıracağı endişesini taşıyoruz" diyen Konsey, Türkiye'nin bölgede IŞİD'e karşı ABD ile gerçekleştirdiği işbirliğini ve Suriyeli mültecilere yaptığı yardımlara da vurgu yaptı.

Bildiride 1915'te hayatını kaybeden Ermenilere derin sempati beslediklerini söyleyen Konsey üyeleri, "Müslüman Amerikalılar olarak liderlerimizin 1915 olaylarını tek taraflı yorumlamayarak Türk-Amerikan stratejik ilişkilerine zarar vermeyecek bir şekilde hareket etmelerini bekliyoruz" dedi.

İŞTE PAPA'NIN İKİYÜZLÜLÜĞÜ TIKLAYINkalan karakter 1000

Altan Altan

İlk defa Müslüman dünyasından kendi iç davalarına sahiplenme ve ortak karşı duruş anlamında bir örneğe rastlıyoruz. Bunun öneminin her kes farkında olmalı öncelikle. Hiristiyan batı dünyasındaki ortak tavır ve ortak hareket etmenin binde biri bile islam aleminde yok. Aslında bu tür sorunların temelinde bu uçurum halindeki aşırı dengesizlik var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 20.04.2015 11:51
assa assa

obama bu son başkanlık dönemi, adam gider ayak keyfine bakacak ve istediğini yapacak.kimse burdan bağırmasın boşuna,,

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 20.04.2015 09:14
mehmet mehmet

bu gezi zekalıların akıl hocalarını yapmadığımıza inandırmaya mecbur değiliz. ne bir karış toprak ne bir krş para veremeyiz güçleri yetiyorsa alsınlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 20.04.2015 09:01
BHY BHY

Müslümanların ölümleri onları ilgilendirmez, amaçları Müslüman soy kırımını yapmaktı. çok fazla sayıda Müslüman ölmesi onlar için kazanç olur.Günümüzde de aynı düşüncede kilitlenmiş durumdalar

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 20.04.2015 08:47
ahmet cakir ahmet cakir

utansalar zaten su an turk milletinin suriyelilere yaptiklarina bakipta laf konusmaya bile utanmalari lazim bu millet yine ayni milley ayni zihniyet ayni kafa nasil olurda sebsiz yere kalkar insa katleder.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 20.04.2015 08:45

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.