X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İtalya Başbakanı'ndan Srebrenitsa itirafı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Başbakanı'ndan itirafı

  • Giriş Tarihi: 21.4.2015 11:32
İtalya Başbakanı'ndan Srebrenitsa itirafı
İtalya Başbakanı'ndan Srebrenitsa itirafı

Akdeniz'de yaşanan göçmen faciası ile ilgili konuşurken itiraf niteliğinde de bir açıklamada bulundu. Renzi: "20 yıl önce 'da gözlerimizi kapattık" dedi.

Başbakanı Matteo Renzi, Maltalı mevkidaşı Joseph Muscat ile görüşürken, Akdeniz'de şu anda bir teknenin batmasından daha çok ciddi bir insanlık krizi yaşandığını belirtti.

Akdeniz'deki önceki gün Libya'nın 60-70 mil açığında meydana gelen ve 700'ün üzerinde insanın öldüğünden endişe edilen facianın ardından arama-kurtarma çalışmalarını birlikte yürüten iki bölge ülkesinin lideri Renzi ve Muscat, bugün Roma'daki başbakanlık sarayında bir araya geldi.

Görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen liderlerden evsahibi Renzi, "Malta, küçük ama büyük bir kalbi olan ülke. Akdeniz'de şu saatlerde olanlar, bir batıktan daha çok, yüzleşilmesi gereken ciddi bir insanlık krizi. Bugün bu krizin sadece İtalya ve Malta'nın ilgilenmesi gereken bir sorun olmadığının farkındayız" dedi.

Malta ile işbirliği ve uyumlarının harikulade olduğunu belirten Başbakan Renzi, "Haleflerimizin aksine beraber çalışıyoruz. Malta Hükümeti'ne hafta sonu meydana gelen trajedide hayatını kaybedip cesetleri çıkartılan ilk 24 kişiyi kabul ettikleri için teşekkür ederim" diye konuştu.

İtalya Başbakanı, bir soru üzerine ülkesine gelen 100 kaçak teknesinden 91'inin Libya'dan geldiğini aktararak, "Libya'ya askeri müdahale gündemde olan bir konu değil. Çünkü bir askeri müdahaleyle barış ve huzur getirmek için gerekli koşullar yok. Böyle bir müdahale Afganistan'da olduğu gibi kırılgan bir demokrasiye el vermek ya da barış anlaşmalarına saygı çerçevesinde olabilir" ifadelerini kullandı.

"SREBRENİSTA'DA GÖZLERİMİZİ KAPATTIK"

Renzi, "Bundan 20 yıl önce Srebrenitsa'da gözlerimizi kapattık. Bunu bugün de yapamayız" diyerek, Avrupalı partnerlerini uyardı.

İtalya'da muhalefet partilerinin gündeme getirdiği göçmenlerin gelişinin gemilerle bloke edilmesi yönteminin, insan kaçakçılarının işini kolaylaştıracağını ifade eden Başbakan Renzi, "Bu fikir, insan kaçakçıları için muazzam bir hediye olur. Böyle gemilerle blokaj uluslararası sularda olur. İnsan kaçakçıları kendi idare ettikleri koridorlarını oluştururlar" diyerek, karşı çıkarken, insan kaçakçılarına karşı hedefe yönelik eylem yapılması gerektiğinin üstünde durdu.

İnsan kaçakçılarının durdurulması gerektiğinin altını çizen Renzi, "Uluslararası toplum, bu suçlulara sağlam bir cevap vermeli çünkü bunlar, çok para kazanıp, birçoklarının hayatını mahvediyorlar" şeklinde konuştu.

Basın toplantısında Renzi, şu anda Libya kıyıları yakınlarında seyreden iki göçmen teknesinden acil durum çağrısı aldıklarını aktararak, İtalyan ve Malta gemilerinin bu çağrılara yardım etmeye çalıştığını belirtti.

Renzi, botlardan birinde 100 ile 150 kişi olduğunu, bir diğerinde ise 300 kişi olduğu bilgisini verdi.

Matteo Renzi, basın toplantısında, bugün 24 kişinin insan kaçaklığı suçundan gözaltına alındığını, bugünkülerle birlikte bu sayının toplamda 1002'ye ulaştığını bildirdi.