X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gauck'tan Osmanlı Devleti hakkında çirkin sözler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gauck'tan Osmanlı Devleti hakkında çirkin sözler

  • Giriş Tarihi: 24.4.2015 01:14 Güncelleme Tarihi: 24.4.2015 01:28
Gauck'tan Osmanlı Devleti hakkında çirkin sözler
Gauck'tan Osmanlı Devleti hakkında çirkin sözler

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, 1915 olaylarıyla ilgili yaptığı açıklamada 'Soykırım' ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Gauck, Berliner Dom katedralinde Almanya'daki kiliselerin ortak düzenlediği Ermenilere, Süryanilere ve Pontus-Rumlarına uygulanan soykırımı anma törenine katılarak bir konuşma yaptı.

GAUCK 'SOYKIRIM' İFADESİNİ KULLANDI

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, "Ermenilerin kaderi 20. yüzyıla dehşet veren bir şekilde damgasını vuran toplu kıyım, etnik temizlik ve evet soykırım tarihi için bir örnektir" dedi.OSMANLI HAKKINDA ÇİRKİN SÖZLER


Şu sırada yüz yıl önce planlı ve sistematik olarak katliam eylemlerine kurban giden Ermeni halkının üyelerini andıklarını savunarak sözlerine başlayan Gauck, 1915 olaylarında Ermenilerin yaşadıklarına ilişkin olarak, "Fark gözetmeksizin, kadınlar ve erkekler, çocuklar ve yaşlılar zorla götürüldü, ölüm yürüyüşüne gönderildi, korumasız ve gıdasız bozkırlarda ve çöllerde bırakıldı, diri diri yakıldı, ölünceye dek kovalandı, öldürüldü ve vuruldu" iddiasında bulundu.

"Bu planlı ve hesaplı caniyane eylem Ermenileri sadece bir sebepten dolayı vurdu: Ermeni oldukları için. Benzeri şey de aynı kaderi paylaşan Pontus Rumlarını, Asurileri ve Süryanileri de vurdu" diyen Gauck, iddialarını şöyle sürdürdü:

"Bugünkü bilgilerimiz ve son on yıllardaki siyasi ve insani felaket olayları gözümüzün önüne açıkça ortaya koyuyor ki, Ermenilerin kaderi 20. yüzyıla dehşet veren bir şekilde damgasını vuran toplu kıyım, etnik temizlik, tehcirler ve evet soykırım tarihi için bir örnektir."

Bu suçların savaşların gölgesinde işlendiğini ileri süren Gauck, savaşın bu cürümleri meşrulaştırdığını savundu.Gauck, bunun 1. Dünya Savaşı'nda Ermenilerde vuku bulduğunu, yüzyıl boyunca başka yerde ve zaman zaman da bugün birçok başka azınlıklara uygulandığını kaydetti.

Bu kaderin unutulmaması için kurbanları andıklarını ifade eden Gauck, kurbanların sesi olunması ve hikayelerinin anlatılması için onları hatırladıklarını belirtti.

İŞTE TSK ARŞİVİNDEN 1915 OLAYLARININ GERÇEK YÜZÜ - TIKLAYIN

Gauck, halk gruplarının ayrıştırılması, etnik temizliğin ve tehcirlerin 20. yüzyılın başında çoğu zaman ulus devletlerin oluşmasının karanlık tarafını oluşturduğunu söyledi.

Ancak "tek tip" ve "saflık" ideolojisinin dışlanma, tehcir ve korkunç eylemlerle bitmediğini kaydeden Gauck, "Bundan Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermeni halkının kurban haline geldiği 'soykırımsal' bir dinamizm gelişti" iddiasında bulundu.100 yıl önce yaşanan olayların nasıl tanımlanması konusundaki bir tartışmanın içinde olduklarını ifade eden Gauck, bu tartışmanın bir kavrama indirgenmemesini istedi.

Bugün yaşayan hiç kimsenin sanık sandalyesine oturtulmadığını, vaktiyle bu fiilleri işleyenlerin bugün yaşamadığını, onların çocuklarının ve torunlarının suçlanamayacağını belirten Gauck, ancak kurbanların torunlarının tarihi gerçekleri ve böylelikle tarihi suçun kabul edilmesini haklı olarak bekleyebileceklerini savundu.

"ALMANYA'DA HATIRLANMASININ DERİN BİR ANLAMI VAR"

Gauck, Ermeni halkının öldürülmesinin Almanya'da hatırlanmasının derin bir anlamı ve geçerliliği olduğunu vurgulayarak, Ermenilerin ve Türklerin torunlarının bu ülkede kendi tarihleriyle yaşadıklarını kaydetti.

"Ermenilere soykırımla ilgili biz Almanların da genel olarak ortak sorumluluğu, belki de suç ortaklığı olup olmadığı konusundaki değerlendirmelerle yüzleşmemiz gerekiyor" diyen Gauck, sürgünün planlanmasında ve kısmen de uygulanmasında Alman askerlerinin katkısının bulunduğunu belirtti.

İlk kez 1915 olaylarıyla ilgili "soykırım" ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Gauck, Alman İmparatorluğunun müttefiki olan Osmanlılarla olan ilişkileri tehlikeye atmamak için Alman tanıkların ve diplomatların gönderdiği bilgileri görmezden geldiğini savunarak, bu konuda sözde bazı örnekler verdi.

Dünyanın her yerinden bu konuda verilen hatırlama ve uzlaşma işaretlerinden dolayı bugün müteşekkir olduğunu ifade eden Gauck, özellikle Türkler ve Ermeniler arasında cesaretli anlayış ve yakınlaşma işaretlerinden memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Kimsenin gerçeklerden korkmaması gerektiğini ifade eden Gauck, "Bizi geçmişte ve bugün ayıran şeyleri birlikte aşabiliriz" ifadelerini kullandı.

kalan karakter 1000

tsk arşivine cevaben tsk arşivine cevaben

DH.ŞFR. 592/35
1334.A.15
Mahrec: Van

(Müsta‘celdir)
Dahiliye Nezâretine
Adalardan çıkan Ermeniler'in orduca i‘âşesi mecbûriyyeti Müslüman mültecîlerin i‘âşe edilmekte olması hasebiyle bi't-tab‘ fenâ tesir yapmaktadır. Ermenî Cumhûriyeti ile olan münâsebâtımızın mâhiyyetini bilmediğim için emr-i sâmîleri telakki etmediğimden bunları sevk etmeyi münâsib görmedim. Arz etdiğim istifsârda, sevklerinde mahzûr varsa vapurla Tatvan'a çıkararak dâhilden götürüleceği yere sevklerine müsâadelerini ehemmiyetle istirhâm ederim. Her ne cihete gitseler, esâsen bunların gibi büyük bir kısmı za‘îfdir ve hastalık te’sîrâtıyla mevte mahkûmdur.
Van Vâlisi
Haydar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 24.04.2015 03:25
TÜRK TÜRK

bunların hepsi türk düşmanı almanyaymış ne almanyası türkün türkten başka dostu yok acaba israil şuan ne yapıyo o soykırım değilmi neden onlara sesiniz cıkmıyo yazıklar olsun sizede avrupanızada nerde birleşmiş devletler :

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 24.04.2015 02:03
TÜRK TÜRK

ey almanya sen osmanlının ternağını değmesin senin yaptın soykırıma nedemeli :

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 24.04.2015 01:59
agzi olan konusuyor  iste  yeni oyunlar agzi olan konusuyor iste yeni oyunlar

türkiyeyi nasil vurma cabalarindalar arab bahari bize islemedi simid care simdi ermeni soykirmi

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 24.04.2015 01:43
ali riza ali riza

Bu Almanya cumhurbaskani gibi gak guklara pardon gaucklara cevap verecegimize, adam gibi bu ise arsivlerimizi tarihcilerin hizmetine acalim. Acisi tatlisiyla hersey ortaya dokulsun. Ondan sonra da kimse gak guk yapamaz. Bizde ne konusacagimizi biliriz. Simdi herkes kendine gore atip sikiliyor. Ya da ufak bir kismini aliyor, hersey boyleyken boyle diyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.04.2015 01:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.