X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Jolie: Suriyeliler keşke burada olsalardı da dinleseydiniz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Jolie: Suriyeliler keşke burada olsalardı da dinleseydiniz

  • Giriş Tarihi: 25.4.2015 01:52
Jolie: Suriyeliler keşke burada olsalardı da dinleseydiniz
Jolie: Suriyeliler keşke burada olsalardı da dinleseydiniz

ABD'li oyuncu ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Elçisi Angelina Jolie, "Suriyeli mültecilerin BMGK'ya gelerek sıkıntılarını anlatma imkanı yok" dedi.

ABD'li oyuncu ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Elçisi Angelina Jolie, BM Güvenlik Konseyi üyelerine Suriye'deki krizi sonlandırmak için birlik çağrısı yaparak, "Suriyeli mültecilerin BMGK'ya gelerek sıkıntılarını anlatma imkanı yok. Lütfen siz oralara giderek yaşananları birinci elden görün" dedi.

KILIÇDAROĞLU'NUN SEÇİM VAADİ SURİYELİLERİ TÜRKİYE'DEN GÖNDERMEK

Angelina Jolie, Suriyelilerin dramını anlatırken kurduğu cümleler hem yürekleri dağladı, hem de Avrupalıları utandırdı. Jolie "Binlerce mültecinin, dünyanın en varlıklı kıtasının kapısında boğulmasını izlemek yürek burkucu. Kimse kendisinin ve çocuklarının canını tam bir umutsuzluk içinde olmasa riske atmaz" ifadelerini kullandı.

Türkiye mültecilere kucak açarken, Avrupalılar her fırsatta Türkiye'yi bu yardımseverliğinden ötürü kutlarken, ana muhalefet partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidar olursa mültecileri Türkiye'den uzak tutacağının sözünü vermişti.

ANGELİNA JOLIE: TÜRKİYE'DEKİ KAMPLARI DA ZİYARET ETTİM

Mültecilerin yaşadığı dramı oldukça etkileyici bir dille anlatan Jolie, BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'deki insani duruma ilişkin düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, bugüne kadar Suriyeli mültecilerin barındığı Irak, Ürdün, Lübnan, Türkiye ve Malta'daki kampları 11 kez ziyaret ettiğini söyledi.

"KEŞKE BURADA OLSALARDI"


"Keşke orada görüştüğüm Suriyelilerin bazıları burada olsaydı" diye konuşan Jolie, şöyle devam etti: "Irak'taki kampta karşılaştığım kadın burada olsaydı kızının silahlı kişiler tarafından kaçırılıp seks kölesi olarak kullanılmasının nasıl bir duygu olduğunu anlatırdı."

Suriyelilerin açlıkla mücadelesinden, çatışmalarda yakınlarını kaybetmelerinden örnekler veren Jolie, "Yaklaşık 4 milyon Suriyeli mülteci, tarafı olmadıkları savaşın kurbanı. Bir de üstüne damgalanıyorlar, istenmiyorlar ve yük olarak görülüyorlar" diye konuştu.

"BM SURİYE'DE GÖREVİNİ YAPAMADI"


BM'nin görevinin çatışmaları engellemek, siyasi çözüm bularak insanları kurtarmak olduğunu ancak bunun Suriye'de başarılamadığını vurgulayan Jolie, BM Güvenlik Konseyi'nin sorumluluğunu yerine getirememesi nedeniyle bu ülkedeki durumun daha da kötüye gittiğini anlattı.

Şubattaki son ziyaretinde mültecilerin umutsuzluk içinde "Niçin biz Suriye halkı kurtarılmaya değmiyoruz?" sorusunu sorduklarını dile getiren Jolie, uluslararası toplumun eylemsizliğinin nedeninin bilgi eksikliği değil siyasi irade eksikliği olduğunu vurguladı.

BMGK'DAN ÜÇ TALEP


Angelina Jolie, BMGK'dan üç talebi olduğunu kaydederek bunların, çözüm için birlik olunması, mültecilerin tüm ülkeler tarafından kabul edilmesi ve yardım sağlanması ile özellikle cinsel suçlar gibi savaş suçlarının cezasız kalmayacağının gösterilmesi olduğunu söyledi.

Jolie, BM Güvenlik Konseyi üyelerine mültecileri ziyaret etme çağrısı da yaparak, "Suriyeli mültecilerin BMGK'ya gelerek sıkıntılarını anlatma imkanı yok. Lütfen siz oralara giderek yaşananları birinci elden görün" dedi.

Dünya genelinde 52 milyon kişinin yerlerinden ayrılmak zorunda kaldığını da hatırlatan Jolie, "Çağımız sadece krizlerle değil aynı zamanda bu krizlere uluslararası toplumun nasıl tepki verdiği ile de anılacak" şeklinde konuştu.

BİNLERCE MÜLTECİNİN AVRUPA'NIN KAPISINDA BOĞULMASI YÜREK BURKUCU

Avrupa ülkelerinin mülteci kabul etmemesine ve Akdeniz'de hayatını kaybeden yüzlerce insana dikkat çeken Jolie, "Binlerce mültecinin, dünyanın en varlıklı kıtasının kapısında boğulmasını izlemek yürek burkucu. Kimse kendisinin ve çocuklarının canını tam bir umutsuzluk içinde olmasa riske atmaz" ifadelerini kullandı.

kalan karakter 1000

gs1905 gs1905

okadar çok düşünüyorsanız alın götürün jolie hanım bakında görelim 2 ay sonra yollarsınız hepsini .... uzaktan hoş gelir davulun sesi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.04.2015 09:02
nn nn

oradaki savaşı kendi ülken başlattı julıe

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.04.2015 01:32
M.N. M.N.

T.C. bu kampları kapatıp Suriye'lileri kendi ülkelerine zorla götürse en az yarısı kısa sürede açlıktan ve savaş koşullarından dolayı ölür, çocuklar, kızlar ve kadınlar apayrı ve insanlık dışı hallere düşer. CHP'nin vaadine bakın, hiç insanlıkla alakası var mı? Bu hangi devrin kafasıdır böyle?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 25.04.2015 17:26
insanlık suçu bu insanlık suçu bu

insanların ülkelerinde savaş yaratıp onları yerlerinden yurtlarından edip hayatlarından düzenlerinden edip,te mülteci konumuna sokmak nezamandan beri iyilik olumuş acaba . o denli mülteci kabul etmek marifet değil lütfen bırakın insanlar kendi ülkelerini ve düzen lerini kendileri kursun

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır2
cevapla 25.04.2015 11:45
vatansever vatansever

kılıçtaroğlu sırtına aldığın mazlumların ahıyla daha ne kadar ilerleyebilecek insanlar ölüyor bebekler daha yürümeyi öğrenmeden sakat aç kimyasal silahlara maruz kalıyor bizim müdürde çıkmış suriyelileri türkiyeye almayacam diyor yazıklar olsun sana yazıklar olsun seni o makama layik görene yazıklar olsunki ULU ÖNDER ATATÜRKÜN kurduğu o partiye seni seçenlere.birde esat köpeğini savunuyor kılıçtaroğlu sen ne yapsanda bu ahla hiçbir yerde dikiş tutturamazsın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır6
cevapla 25.04.2015 09:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.