X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İsveç 1915 olaylarıyla ilgili kararını rafa kaldırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

yla ilgili kararını rafa kaldırdı

  • Giriş Tarihi: 29.4.2015 16:31 Güncelleme Tarihi: 29.4.2015 17:09
İsveç 1915 olaylarıyla ilgili kararını rafa kaldırdı
İsveç 1915 olaylarıyla ilgili kararını rafa kaldırdı

hükümeti yla ilgili 2010 yılında aldığı kararın uygulamasını rafa kaldırdı. Konuyla ilgili bağımsız bir kurulun araştırmasına göre hareket edilecek.

hükümetinin, yla ilgili Ermeni iddiaları ve hakkında 2010 yılında parlamentoda alınan kararın uygulanmasını rafa kaldırdığı, konuyla ilgili bağımsız bir kurulun araştırmasına göre hareket edeceği bildirildi.

İsveç Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Erik Boman, yaptığı açıklamada, Başbakan Stefan Lövfen'in birkaç gün önceki sözlerini hatırlatarak, 1915'teki olayların bağımsız bir kurul tarafından araştırılmasından sonra çıkan sonuca göre hareket edileceğini belirtti.

Bununla ilgili Dışişleri Bakanlığı'nın çalışma başlattığını söyleyen sözcü Boman, halklar arasında barışçıl bir çözüm bulunmasını istediklerini ve İsveç parlamentosunda 2010'da kabul edilen kararı rafa kaldırdıklarını bildirdi. Boman, bu konuda yapılacak araştırma bitmeden kimsenin bir beklentiye girmemesi gerektiğini vurguladı.

100 yıl önce yaşanmış bir trajedi için araştırma yapılmadan parlamento kararı ile bir ülkenin "soykırım uyguladığının ilan edilemeyeceğini" ifade eden Boman, uzman tarihçilerin detaylı araştırmasından sonra karara varılacağını kaydetti.

ERMENİ LOBİSİ ŞOKTA

İsveç hükümetinin 2010'da alınan parlamento kararını rafa kaldırma kararı, ülkedeki Ermeni ve Süryani lobileri arasında hayal kırıklığına neden olmuştu. İsveç Devlet Televizyonu SVT'ye konuşan İsveç Süryani Federasyonu Başkanı Afram Yakoub, Başbakan Stefan Löfven'in eylülde yapılan seçimlerden önce söz vermesine rağmen konu hakkındaki geri adımı ve 24 Nisan etkinliklerine katılmamasının kendilerini üzdüğünü belirtmişti. Yakoub, kararın rafa kaldırılmasının da kendilerinde çok büyük hayal kırıklığına neden olduğunu ifade etmişti.

İsveç parlamentosundaki karar, 2010 yılında muhalefette olan Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller Partisi'nin ortak tasarısı olarak bir oy farkla kabul edilmişti. Daha önceki sağ koalisyon hükümetinin Başbakanı Fredrik Reinfeld ve Dışişleri Bakanı Carl Bildt, kararın kağıt üzerinde kalmasını sağlayarak Ermeni ve Süryani lobilerinin tepkisini çekmişti.

kalan karakter 1000

ALP ALP

SAYIN DEĞERLİ ASİL İSVEÇLİLER VİKİNGLERİN ASİL TORUNLARI ASİL TÜRK MİLLETİNİN TARİHTE UTANILACAK HİÇBİR SAYFASI YOKTUR YALANLARA İNANMAYIN TOPLUMA UYUMSUZ SEVGİDEN UZAK KİŞİLERİN YALANLARINA KANMAYIN TÜRKLER KAHRAMAN FAKAT TARİH BOYUNCA SALDIRIYA SOYKIRIMA UĞRAMIŞ BİR MİLLETTİR BU SOYKIRIMLARIN SONUNCUSU AZERBAYCAN HOCALI VE ENSON DA UYGUR TÜRKLERİNE KARŞI YAPILMIŞTIR

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.04.2015 21:58
bekar bekar

zaten sonunda bütün ülkeler aynı şeyi yapacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.04.2015 20:39
avcı avcı

Ermeni ve yahudi lobileri fetocu terör örğütü ile elele vererek her an isveç'i karıştırabilirler. bekleyip göreceğiz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.04.2015 20:06
TAYFUN TAYFUN

DÜNYA LİDERİMİZİN başarısı bu!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.04.2015 19:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.