X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Müslüman ülkede Arapça isim yasağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ülkede isim yasağı

  • Giriş Tarihi: 9.5.2015 11:34 Güncelleme Tarihi: 9.5.2015 11:40
Müslüman ülkede Arapça isim yasağı
Müslüman ülkede Arapça isim yasağı

lideri İmamali Rahman, çocuklara isim verilmesinin yasaklanmasını öngören bir kanun hazırlanması için talimat verdi.

'da kamusal alanda başörtüsü ve sakal yasağından sonra şimdi de çocuklara isim konulması yasaklanıyor.
EuroAsianet'te yer alan habere göre Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, ülke meclisine yeni doğan çocuklara Arapça isim konulmasının yasaklanmasını öngören bir kanun hazırlanması için talimat verdi.

İSLAM BÜYÜKLERİNİN İSİMLERİ ARTINCA...

Tacikistan Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada hazırlanan kanunun tüm yabancı dillerdeki isimlerin yasaklanmasını içerdiği belirtildi. Açıklamada kanunun yürürlüğe girmesi halinde Arapça isimlerin yanında yabancı dildeki çiçek isimlerinin de çocuklara verilemeyeceği kaydedildi. Ancak kanunun daha çok son dönemlerde artan Arapça, özellikle İslam büyüklerinin isimlerinin çocuklara verilmesinin engellenmesi için çıkarıldığı yorumları yapılıyor.

Kanunda ayrıca Adalet Bakanlığı'nın çocuğuna isim vermekte zorlanan aileler için isim listesi hazırlayacağı da belirtiliyor.

ÜLKENİN YÜZDE 98'İ MÜSLÜMAN

Kanun tasarısı şimdiden yüzde 98'i olan ülkede tepkilere neden oldu. Muhalifler kanunların geriye yürümeyeceğini fakat yasanın yürürlüğe girmesi halinde kendisi de Arapça bir isme sahip olan ülke lideri İmamali Rahman'ın adını değiştirmesi gerektiğini ifade ediyor.
İslam'a ve Müslümanlara yönelik ciddi baskıların olduğu ülkede 18 yaşından küçüklerin camiye girmesi, erkeklerin kamusal alanda sakallı olması, kadınların ise başörtüsü giymesi yasak durumda.

kalan karakter 1000

Vatandaş Vatandaş

Bu görüşür destek verenler Ozaman Demeokrasi Ve özgürlüklerden bahsetmesinler.Hem Demokrasi özgürlük diyeceksin Hemde yasakçı Zihniyetle Bir babanın koymak istediği isme yasak koyacaksın.ne olursa olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.05.2015 18:49
ttt ttt

keske bizdede olsa gerci turkiye yeni bir arap ulkesi olmus coktan

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır9
cevapla 09.05.2015 15:18
yorumcu yorumcu

o zaman örnek olsun diye önce kendi ismini degistirsin...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 09.05.2015 14:12
Cem Cem

Cok yerinde bir karar almışlar helal olsun böle liderlere. Ken atalarının kendi Milletlerinin isimleri duruken ABD uşağı arapların isimlerini yasaklamış. Erdogan olsaydı. Bir Acılımda orda uygulardı

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır6
cevapla 09.05.2015 13:07
ilyas ilyas

Bu alcakca yasaklarda bizim ülkemiz dünyaya örneklik etmis

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır3
cevapla 09.05.2015 12:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.