Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tehlike şimdilik geçti

Giriş Tarihi: 18.5.2015
Tehlike şimdilik geçti

Suriye ordu birlikleri, Palmira Antik Kenti'ne ilerleyen militanlarını geri püskürtmeyi başardı. Ancak UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki kentin tamamen kurtulduğunu söylemek için erken

Geçtiğimiz haftadan bu yana, Suriye'nin Tedmur ilinde yer alan Palmira Antik Kenti'ne doğru ilerleyişini sürdüren terör örgütü , Beşar Esad rejimine bağlı güçler tarafından geri püskürtüldü. Tedmur'un kuzey kısımlarını ele geçirerek antik kentin harabelerine yaklaşmaya başlayan militanların, rejimin kapsamlı taarruzu sonucu çekilmek zorunda kaldığı kaydedildi. Ancak Palmira'nın tamamen kurtulduğunu söylemek için henüz erken, çünkü IŞİD'in zaman zaman taktiksel çekilmeler yaptığı, sonrasında yeniden saldırıya geçtiği biliniyor. Fransız haber ajansı AFP'ye açıklamalarda bulunan Tedmur Bölge Valisi Talal Barazi, ordu birliklerinin Palmira'nın kuzey kesimlerini IŞİD'in elinden almayı başardığını kaydederek, "Kalıntılarda herhangi bir hasar mevcut değil, ancak bu korkmak için hiçbir neden bulunmadığı anlamına da gelmiyor" ifadelerini kullandı. Suriye Eski Eserler Kurumu Başkanı Memun Abdulkerim de, "Bugün nihayet iyi bir haber aldık" yorumunda bulundu. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü Başkanı Rami Abdurrahman ise, Tedmur'un bazı bölgelerinde henüz çatışmaların devam ettiğini, fakat örgütün Palmira'yı ele geçirmesinin şu anda mümkün olmadığını belirtti. IŞİD'in, tıpkı Irak'taki tarihi eserlere yaptığı gibi Palmira'yı da yerle bir etmesinden endişeleniliyordu. Binlerce yıllık geçmişiyle Palmira, "Çölün İncisi" olarak tanımlanıyor.

"IŞİD, AVRUPA'YA SIZIYOR"
Öte yandan, İngiliz basınında, IŞİD militanlarının Akdeniz'deki göçmen krizinden faydalanarak, sığınmacı kılığında Avrupa ülkelerine sızdığına dair ciddi iddialar yer aldı. BBC'ye konuşan Libyalı yetkililer, militanların mülteci gemilerinde saklandıklarını, daha sonra kurtarma operasyonlarıyla bu kişilerin kolaylıkla Avrupa topraklarına geçtiğini belirtti.

IŞİD'DEN 503 KİŞİLİK TOPLU İNFAZ
Irak'ın en büyük kentlerinden Ramadi'yi geçtiğimiz günlerde büyük ölçüde ele geçiren IŞİD'in, kentte ciddi bir kıyıma giriştiğine dair haberler geliyor. Anadolu Ajansı'na konuşan Enbar Vilayet Meclisi Başkan Yardımcısı Falih İsavi, militanların Ramadi'de 503 kişiyi infaz ettiğini söyledi. Bu sayıya asker ve sivillerin dahil olduğunu belirten İsavi, hükümet güçlerinin kenti yeniden kontrol altına almak için operasyona devam ettiğini sözlerine ekledi. IŞİD'in dün ayrıca Ramadi'de düzenlediği çeşitli saldırılarda en az 50 kişi hayatını kaybetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tehlike şimdilik geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz