X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Eriha da muhaliflerin elinde; savaş Lazkiye'ye taşınıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Eriha da muhaliflerin elinde; savaş Lazkiye'ye taşınıyor

  • Giriş Tarihi: 29.5.2015 10:37
Eriha da muhaliflerin elinde; savaş Lazkiye'ye taşınıyor
Eriha da muhaliflerin elinde; savaş Lazkiye'ye taşınıyor

'de muhalif grupların oluşturduğu Fetih Ordusu, Eriha'yı ele geçirdi Muhaliflerin bundan sonraki hedefinde Lazkiye kırsalı var

'de yönetime karşı savaşan muhalif silahlı gruplar, İdlib'in batı kırsalında bulunan ve Esad'ın kontrolünde bulunan son ilçe olan Eriha ve çevresini ele geçirdiğini duyurdu. Bu, rejimin Halep-Lazkiye bağlantısını kaybetmesi anlamına geliyor.

Suriye'de muhalif Fetih Ordusu'nun saha komutanlarından Hamza Fethullah, "Fetih Ordusu, Eriha ilçesi ile Cebel Arbain'in kontrolünü sağladı" dedi.
AA'ya konuşan Fethullah, muhaliflerin ilçe çevresindeki Kafrenci ile Maatrim köylerinin de denetimini sağladığını savundu. Al Jazeera'nin görüştüğü bölge kaynakları da Eriha ve Cebel Arbin bölgelerinin muhaliflerin eline geçmesiyle birlikte İdlib'ın batı kırsalındaki Esed varlığının bittiğini söylüyor. Bölgenin muhaliflerin eline geçmesi, Esad yönetiminin Halep ve Lazkiye arasındaki bağlantı yolunu da kaybetmesi anlamına geliyor.

Muhalif birliklerle Esad güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını söyleyen Fethullah, muhaliflerin rejim güçlerine ait askeri kontrol noktalarına havan toplarıyla, bölgedeki Esad güçlerine de tank, doçka ve hafif silahlarla saldırdıklarını söyledi.

Ahraru Şam, Cundul Aksa (Aksa Askerleri), Ceyşu Sunne (Sunnet Ordusu), Feyleku Şam, Livaul Hak (Hak Tugayı) ve Nusra Cephesi gibi grupların, Fetih Ordusu (Ceyşul Fetih) adı altında Nisan ayında İdlib'e ortak saldırı düzenlemesi sonucu kent merkezi tamamen muhaliflerin kontrolüne geçmişti.