Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ye verilen kararı ne anlama geliyor?

Giriş Tarihi: 16.6.2015 14:42 Güncelleme Tarihi: 21.4.2016 17:42
Mursi'ye verilen idam kararı ne anlama geliyor?

Mısır'da darbe ile iş başına gelen Sisi'nin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı 'ye ve İhvan üyelerine karşı hukuksuz yaptırımları devam ediyor. Türkiye'nin yakından takip ettiği Mısır'daki son gelişmeler nasıl okunmalı.

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı hakkında darbeci mahkeme tarafından iki karar verildi.

'Casusluk' davasında müebbet hapse mahkum edilen Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'ye, 'Hapishaneler baskını' davasında ise cezası verildi.

Darbe ile iş başına gelen Sisi'nin Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı, Müftü, Yargıç olmak üzere bütün kararları tek başına verdiği bütün dünyanın malumu. Darbeci mahkeminin 'Casusluk' davasında daha önce verilmiş idam kararı Mısır Müftüsü İbrahim Abdel Karim Allam (Abdulfettah Sisi) tarafından müebbet idam cezasına çevirildi.

Bu karar henüz tartışılırken darbeci Mısır mahkemesi, 'Hapishaneler baskını' davasında da Mursi'yi idam cezasına mahkum etti.

SİSİ GERGİNLİĞİ BELLİ DÜZEYDE TUTMAK İSTİYOR

Darbeci Sisi'nin gerginliği belli bir düzeyde tutmak istediği ve idamın gerçekleşmesi halinde olayların nereye taşınacağını tahmin ettiği için bu kararın da müebbet hapis cezasına dönüştürüleceği düşünülüyor.

Dolayısıyla 'Casusluk' davasında olduğu gibi bu kararında müftülük (Sisi) tarafından müebbet hapse çevrileceği öne çıkıyor.

MURSİ'Yİ İDAMA GÖTÜREN SEBEPLER-TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mursi'ye verilen idam kararı ne anlama geliyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz