X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER AİHM Ermenistan’ı mahkum etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

’ı mahkum etti

  • Giriş Tarihi: 17.6.2015 11:15
AİHM Ermenistan’ı mahkum etti
AİHM Ermenistan’ı mahkum etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi, lı göçmenlerin evlerine dönmelerini engelleyen ’ı mahkum etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi () Büyük Dairesi, lı göçmenlerin evlerine dönmelerini engelleyen 'ı mahkum etti.

AİHM kararında, Ermenistan'ın, "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin mal ve mülkiyetin korunması ile ilgili 1. Protokolün 1. Maddesi, özel ve aile yaşamına saygı ile ilgili 8. Maddesi ile etkili başvuru hakkı ile ilgili 13 maddesini ihlal ettiği" bildirildi.

AİHM, tazminat kararını ileri bir tarihte vereceğini açıkladı.

Azerbaycanlı 6 başvuru sahibi, 1992 yılında savaş sonrası ayrılmak zorunda kaldıkları Laçin bölgesinde yer alan, Ermenilerin kontrolündeki evlerine ve topraklarına dönemedikleri gerekçesiyle 2005 yılında AİHM'e başvuruda bulunmuştu.

AİHM, "Ermenistan'ın Yukarı Karabağ'da işgal ettiği bölgelerde yargısal sorumluluğu bulunduğuna" hükmederek, "başvuru sahiplerinin evlerine dönmeleri engellenerek insan hakları ihlali yapıldığını" kararlaştırdı.

Karar, Ermenistan'ın Yukarı Karabağ'ı işgalinin ardından evlerine ve topraklarına dönemeyen yüz binlerce göçmeni ilgilendirdiği için büyük önem taşıyor.

Kararda, barış görüşmelerinin sürmesinin, Ermenistan hükümetinin sorumluluklarını yerine getirmesine engel olmadığı uyarısında bulunuldu.

kalan karakter 1000

mecnun mecnun

2 mi? bu kesin 2 milyondur, buna bal gibi soykirim derler,,, dunyayi ayaga kaldir ey ermenistan,,,arastirmaya falanda gerek yok, 3,5 milyon ucagimizi dusurduler dersin,,, dunya parlementolarini da yonlendir hakim , savci, yargic olsunlar,,Hocalidaki katliami,Soykirimi gecelim, Azerbaycan 2 milyon ucagimizi dusurdu bu soykirimdir deyin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.07.2015 02:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.