X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ramazan'da 28 Uygur öldürüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ramazan'da 28 Uygur öldürüldü

  • Giriş Tarihi: 4.7.2015 18:54
Ramazan'da 28 Uygur öldürüldü
Ramazan'da 28 Uygur öldürüldü

Dünya Uygur Türkleri Başkan Yardımcısı Asgar Can, Ramazan ayında 28 Uygur'un öldürüldüğünü söyledi.

Doğu Türkistan'da yaşayan Uygurlara Çin Devleti'nin uyguladığı işkence ve şiddet "5 Temmuz Urumçi soykırımının 6'ncı yıldönümü anma ve Uygur Türklerinin durumu" adlı konferans ile Fransa Senatosu'nda dile getirildi. Konferansta konuşan Dünya Uygur Türkleri Başkan Yardımcısı Asgar Can, Ramazan ayında 28 Uygur'un öldürüldüğünü söyledi.

TİBET VE VİETNAM VATANDAŞLARI DA KATILDI

Avrupa İşlerinden Sorumlu Avrupa Komisyonu üyesi Senatör Andre Gattolin başkanlığında düzenlenen konferansa, Fransa'da yaşayan bir grup Uygur Türk'ü ile Tibet ve Vietnam asıllı vatandaşlar katıldı. Fransa Uygur Derneği'nin girişimiyle düzenlenen konferans, Uygur Milli Marşı okunmasıyla başladı.

ÇİN İNSAN HAKLARINA SAYGILI OLMAK ZORUNDA

Konferansın açış konuşmasında, Doğu Türkistan'da Uygur halkına uygulanan baskıların kabul edilemez olduğunu söyleyen Fransız Senatör Andre Galloit, dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan Çin'in başta insan hakları olmak üzere, insanların inanç ve yaşantıları ile kimliklerine saygı göstermesi gerektiğini belirtti.

ÇİN TERÖRİZM UYGULUYOR

"Mücadelemiz Doğu Türkistan'da yaşayan Müslüman Uygur halkının insanca muamele gördüğü günü kadar devam edecek" diyen Fransız Senatör, Tibet ve Vietnam halkına da Uygur halkına benzer baskı ve şiddet uygulanmasının kabul edilemeyeceğini bildirdi.

Fransa Uygur Türkleri Başkanı Erkin Ablimit ise "Çin terörizm ve dikta rejimi uyguluyor. Bugün hiçbir kanuna uymuyor" diye konuştu.

kalan karakter 1000

ders ders

hdp ve chp de aynı ideolojiyi destekliyor. iktidara geldiklerinde bizde de aynı zülümü yaptılar.rabbim fırsat vermesin onlarıda en kısa zamanda kurtarsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.07.2015 23:20
murat murat

Allah yardımcıları olsun.. onları Çinlilere ezdirmesin. Fransızlardan da medet uman HATA yapar. Fransa topraklarında eylem yapmak fransızları da müdahil etmek şimdiye kadar kendi siyasi emelleri dışında ZERRE kadar faydası olmamıştır. Onalr ufak devletdir sadece AB üzerinde büyükdürler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.07.2015 22:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.