X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkmenler tek çatı altında birleşiyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkmenler tek çatı altında birleşiyorlar

  • Giriş Tarihi: 6.7.2015 18:41 Güncelleme Tarihi: 7.7.2015 06:43
Türkmenler tek çatı altında birleşiyorlar
Türkmenler tek çatı altında birleşiyorlar

Suriye'de Türkmen tugayları tek çatı altında birleşme kararı aldı.

Halep çevresi ve Türkiye sınırına doğru olan bölgede bulunan ve aralarında Fatih Sultan Mehmet, Sultan Murat, Süleyman Şah ve İsmail Şah tugaylarının bulunduğu yaklaşık 7 Türkmen tugay tek çatı altında birleşme kararı aldı.

Lazkiye, Rakka ve Humus'tan da Türkmenler'in katıldığı toplantı çerçevesinde alınan kararlar doğrultusunda, tugaylar tek bir komutanın liderliğinde hareket edecek. Türkmen komutanlardan Abu Muhammed Şıhlı, yaptığı açıklamada, bütün cephelerde kendi bölgelerine girme düşüncelerinin olduğunu belirtti. Humus'ta rejimin ve Hizbullah'ın elinde bulunan Türkmen köylerinin yakılıp yıkıldığını hatırlatan ve buradaki vatandaşlarının zor durumda olduğunu kaydeden Şıhlı, kırsal kesimin IŞİD'in elinden alınması halinde bu insanları kendi bölgelerine yerleştirmeyi düşündüklerini söyledi. Şıhlı, sınırdaki köyleri IŞİD'in elinden almak için destek gerektiğini sözlerine ekledi.

TOPLANTI DÜZENLEDİLER

Al Jazeera'nın haberine göre ise Gaziantep'de biraraya gelen Suriyeli Türkmenler IŞİD ve PYD'ye karşı ne yapacaklarını tartıştı. Gaziantep'te bir araya gelen Suriyeli Türkmenler, IŞİD ve PYD tehlikesine karşı bundan sonra ne yapacaklarını tartıştı. "Kaybedecek tek bir dakikalarının bile kalmadığını" savunan Türkmenler, kendi Ordularını kuracaklarını duyurdu.

Toplantıya Türkmen komutanlar ve siyasi temsilcilerin yanı sıra Türkmen sivil toplum kuruluşları da katıldı.

Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa yaptığı konuşmada, Suriyeli Türkmenler olarak beş yıllık savaş sürecinde ortak hareket etme ve güçlü yapılar oluşturmakta başarılı olunamadığını ancak Türkmen bölgelerinde baş gösteren IŞİD ve PYD tehlikesine karşı kaybedilecek tek bir dakikalarının bile kalmadığını söyledi: "Burası bizim bin yıllık ata topraklarımız. Şu an bizim topraklarımız üzerinde fanatik bazı unsurlar ve etnik temelli örgütler tarafından topraklarımız gasp ediliyor. Şayet bu duruma müdahale edilmez ise geri dönecek evlerimiz ve üzerinde yaşayabileceğimiz vatandan mahrum olma tehlikesi ile karşı karşıyayız." 'Türkmen ordusu kurulmalı' Abdurrahman Mustafa ise YPG'nin 200'den fazla Türkmen yerleşim birimini tehdit ettiğini söyledi, "Bölgede Türkmen yerleşim birimlerinin güvenliği ve Türkmen topraklarının daha fazla yağmalanmaması için acilen Türkmen ordusu kurulması gerekiyor" dedi. Toplantı sonrası kısa bir kapanış ve değerlendirme konuşması yapan Abdurrahman Mustafa; Halep, Golan, Mumbuç, Cerablus, Lazkiye-Bayırbucak, İdlib, Rakka, Tel Abyad ve Humus bölgelerini temsilen toplantıya katılan Türkmenlerle birlikte gün boyu süren istişareler sonucu sahada daha etkin yöntemler belirlemek için Türkmen Meclisi bünyesinde askeri konsey kurma kararı aldıklarını duyurdu. Abdurrahman Mustafa, Suriye için oldukça kritik bir dönemden geçildiğini ve Türkiye'nin bu dönemde sergileyeceği tavırın, bölgenin geleceğini etkileyeceğini söyledi.
KAYNAK:AL JAZEERA

kalan karakter 1000

Turk Turk

suslu kelimelerin zamani degil icraatin zamani Turkmenler dogru soyluyor silaha ihtiyaclari var ben yeteri kadar verelim diye dusunurum bir Turk olarak uluslar arasi hakkimizi kullanabiliriz yosa cok gec olacak. ulkemize gelmeden uzaktayken bize zarari olcaklari vuralim ama durum kapimiza kadar geldi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 07.07.2015 02:17
s.ö s.ö

Olması gereken buydu haydi hayırlısı..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 06.07.2015 22:08
Vatandaş Vatandaş

Türkiye'nin de bu birlikteliğe katkı sunması ve gerekli desteği sağlaması gerekmektedir. Devletimiz desteğini esirgemeyecektirde.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 06.07.2015 20:27
Ahmet Ahmet

Geç bile kaldınız. Bırakın aranızda çekişmeyi asıl probleme yönelin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 06.07.2015 20:19
Hakikat Hakikat

Türkmenlere sonuna kadar yardım yapılmalı.Kendi soyumuzdan olana sahip çıkamazsak vay halimize.Herkese kucak açalım iyilik yapalım ama önce kendi soyumuz olmalı.Türkün Türkten başka dostu yoktur unutmayalım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 06.07.2015 19:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.