X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Obama'dan kritik PYD mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Obama'dan kritik PYD mesajı

  • Giriş Tarihi: 7.7.2015 20:30 Güncelleme Tarihi: 7.7.2015 21:54
Obama'dan kritik PYD mesajı
Obama'dan kritik PYD mesajı

ABD Başkanı Barack Obama, “Son bir yılda sahada etkin bir ortağımız olduğunda IŞİD’in geriye itilebileceğini gördük” dedi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Pentagon'da IŞİD'e karşı verilen mücadeleyi değerlendirirken bu çabalarda ilerlemenin sağlandığını belirtmesi, bunun örneği olarak da Kobani ve Tel Abyad'ı göstermesi dikkat çekti.

Obama "Son bir yılda sahada etkin bir ortağımız olduğunda IŞİD'in geriye itilebileceğini gördük" diyerek PYD'ye mesaj verdi.

Pentagon'da Pazartesi günü verilen brifing ardından konuşan Barack Obama, IŞİD'le mücadele konusunda ABD'ye yöneltilen eleştirilere cevap verirken ABD ve koalisyonun hava baskınları ve yerel kara güçlerin çabalarına dayalı yaklaşımın Irak ve Suriye'de IŞİD'in yenilgilere uğramasını sağladığını savundu.

OBAMA: SAHADA ETKİN BİR ORTAĞIMIZ

Gerçekleştirilen 5 binden fazla hava baskının binlerce mevzileri, tank, askeri araç, bomba üretim tesisleri ve eğitim kamplarını yok ettiğini anlatan Obama, Pentagon sitesinde yer verilen alıntılara göre "Üst düzey IŞİD komutanları dahil binlerce savaşçı etkisiz hale getirildi" dediği açıklamaları sırasında "Son bir yılda sahada etkin bir ortağımız olduğunda IŞİD'in geriye itilebileceğini gördük" dedikten sonra Kobani ve Tel Abyad'ı şu sözlerle örnek gösterdi:

KOBANİ VE TEL ABYAD VURGUSU

"IŞİD Irak'ta ele geçirdiği yerleşim merkezlerinden dörtte birinden fazlasını kaybetti. IŞİD Suriye'de Kobani'yi kaybetti. Kısa bir süre önce de Suriye'de kayıplara uğradı, kilit bir kent olan Tel Abyad dahil. Bu da IŞİD'i, onun Suriye'deki operasyon merkezi olan Rakka açısından hayati olan bir tedarik yolundan yoksun bıraktı."

Bu arada, Obama, Irak ve Suriye'ye yabancı savaşçıların akımının durdurulması için çaba gösterilmesi gerektiğini de söyledi. "İdeolojiler, silahlarla yenilmez, daha iyi fikirlerle yenilir" diyen Obama, ABD'nin IŞID'in militan çekme çabalarıyla mücadelesine hız verdiğini, büyük Müslüman nüfusları olan ülkeleri, gençlerinin radikal gruplara katılmalarını önlemek için onlara ekonomik fırsatları artırmaya cesaretlendirdiklerini de ifade etti.

kalan karakter 1000

trk221 trk221

Türkiye'nin ABD'yi artık düşman ülke olarak algılaması lazım, bu ülke keyfi olarak terröristlerimizi silahlandırdı, ve komşu ülkede 'kürdistan' dediği bir yer kurdu.. biz ne yaptık? he he deyip geçtik, bunlar savaş nedenidir, bir mütefikin yapacağı hareketler değildir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 07.07.2015 21:28
metin metin

neden o desteği öso ya vermediler?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.07.2015 21:26
ati ati

tamam da haci kobaneyi pyd degil barzaninin adamlari kurtardi...birakmasaydik kim kurtaracakti..nasil bir demec bu yahu birakacaksin baskanligi nasil olsa ya iskembeden konus dur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.07.2015 21:16
Ahmet Ahmet

Sizin ortaklığınız 40 yıl öncesine dayanıyor, yeniymiş gibi yeme bizi şimdi. PKK olmuş PYD. İsmin ne önemi varki. Elkaide olmuş İŞİD. Sahi elkaide şimdi nereye kayboldu? Emekliliğinin keyfini çıkarıyor herhalde.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 07.07.2015 20:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.