X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkçe resmi dil oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkçe resmi dil oldu

  • Giriş Tarihi: 9.7.2015 13:53
Türkçe resmi dil oldu
Türkçe resmi dil oldu

’daki 40’a yakın belediyede, doğum belgesi, vatandaşlık, ikamet, nikah belgeleri, Arnavutça, Sırpça ve İngilizcenin yanında Türk dilinde de verilmeye başlandı. Böylece Türkçe Kosova’da 4. resmi dil oldu.

Türkçe 'da 4. resmi dil oldu. Kosovalı Türklerin uzun yıllar uğraş verdiği resmi evraklarda Türk dilinin uygulanması, kabul edildi. Hafta içinden itibaren Kosova genelindeki 40'a yakın belediyede; doğum belgesi, vatandaşlık, ikamet, nikah belgeleri Arnavutça, Sırpça ve İngilizcenin yanında Türk dilinde de verilmeye başlandı.

Kosova Cumhurbaşkanlığı Danışma Konseyi Resmi Diller Çalışma Grubu Başkanı Taner Güçlütürk, yaşanan olumlu gelişmenin memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Belediyeler düzeyinde Türkçe, Boşnakça ve Sırpçanın uygulanmasıyla ilgili yaşanan sıkıntılar üzerine ard arda yetkili mekanizmaları uyardıklarını belirten Güçlütürk, ayrıca sorunu Resmi Diller Komiserliği ve İçişleri Bakanlığı'na yazılı olarak bildirdiklerini ifade etti.

UYGULAMA BAŞLADI

Kurumların ortak çalışma ve girişimiyle, Sivil Kayıt Merkezi tarafından yönetilen ortak bilgisayar sistemine Arnavutça, Sırpça, Türkçe, Boşnakça ve İngilizce olmak üzere bütün resmi diller yerleştirilerek, hafta başından itibaren uygulanmaya geçti.

SEVİNÇLE KARŞILANDI

Kosova'da tamamı Türk nüfusun oluşturduğu ve Kosova'nın tek Türk belediyesi olan Mamuşa Belediyesi'nde de bu uygulanmanın yürürlüğe geçmesi büyük sevince yol açtı. Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç, uzun uğraşlar sonucu verdikleri mücadelenin ardından Türk dilinin diğer dillerle eşit bir şekilde resmi evraklarda kullanılmaya başlanmasının memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

kalan karakter 1000

asd asd

türkiyede türkçe konuşulmucak neredeyse elin adamı resmi dil yapıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.07.2015 22:31
tufan tufan

ne güzel demokrat kosova devletini kutlarım. umarım bizim kafatsçılarda kürtçeyi bölünme paranoyası olarak değilde doğal bir hak olarak görürler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 09.07.2015 21:34
ibrahim ibrahim

darısı başımıza..

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 09.07.2015 16:31
Alperen Alperen

Amiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinn

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.07.2015 20:57
Azad Azad

Kosova yıkılmasın, aman dikkat!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır3
cevapla 09.07.2015 14:51
Bedirhan ERDOĞAN Bedirhan ERDOĞAN

İnşallah Kosovalılar kapitalizmin tuzağına düşüp aralarında etnik veya dini çatışma çıkmadan huzurlu yaşamanın yolunu bulurlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 09.07.2015 14:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.