Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ile anlaşma çok yakın

Giriş Tarihi: 13.7.2015 09:56
İran ile anlaşma çok yakın

P5+1 ülkelerinin ile yaptıkları nükleer müzakerelerde umutlar yükseldi. ABD, Fransa ve İran adına konuşan yetkililer, “anlaşmaya çok yaklaştıklarını” söyledi

Dünyanın gözü Avusturya'nın başkenti Viyana'da P5+1 ülkelerinin (ABD, Fransa, Rusya, İngiltere, Çin+Almanya'nın) ile nükleer programının kısıtlanması amacıyla yürüttükleri müzakerelerde. 6 ülkenin dışişleri heyetleri, günlerdir Viyana'da İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in liderlik ettiği müzakereci heyetiyle nükleer anlaşma için görüşüyor.

BUGÜN AÇIKLANABİLİR
İsminin açıklanmasını istemeyen 2 diplomat, dün Associated Press Haber Ajansı'na tarihi bir anlaşmaya varılmasının saatlere bağlı olduğunu söyledi. Kabul edilmesi beklenen anlaşmanın İran'ın nükleer programını sınırlayacağı, bunun karşılığında da Tahran'a yönelik yaptırımların hafifletileceği belirtildi.

HAMANEY'DEN UYARI: 'SESİNİ YÜKSELTME'

Diplomatlar, üzerinde anlaşılmak üzere olan metnin başkentlere gönderilip liderlerin onayının alınacağını öne sürdü. Başkentlerden uzlaşıyı engelleyici bir son dakika itirazının gelmemesi halinde tarihi anlaşma bugün dünyaya duyurulacak. Anlaşma sağlanırsa 13 yıldır pek çok yaptırıma ve gerilime neden olan önemli bir sorun diplomasiyle aşılmış olacak.

FRANSA: SON AŞAMADAYIZ

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, dün Viyana'da gazetecilere açıklamalarda bulundu. Fabius, İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve Almanya'dan oluşan 5+1 ülkeleri arasındaki müzakerelerin son aşamasına girdiklerini umduğunu söyledi. Fabius, görüşmelerin devam ettiğini belirterek "Müzakere maratonunun son aşamasına girdiğimizi umuyorum" dedi.

ÇİNLİ VE RUS BAKANLAR YOLDA
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin bugün akşam saatlerinde Viyana'ya gitmesi bekleniyor. İran'ın silah ambargosunun kaldırılması talebine Rusya ve Çin destek veriyor.

ABD: CİDDİ SORUNLAR VAR AMA...

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise bazı ciddi sorunların halen çözülemediğini ifade ederek "Umudumu koruyorum" diye konuştu.

SALİHİ: ANLAŞMA NEREDEYSE HAZIR

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, dünya güçleri ile nükleer anlaşmanın teknik unsurlarının neredeyse tamamlandığını ve anlaşmanın eklerinin dahi büyük ölçüde hazır olduğunu söyledi.

17 GÜNDÜR SÜRÜYOR
30 Haziran'dan bu yana 16 gündür devam eden uzatmalı müzakerelerde taraflar, İran'ın nükleer faaliyetlerini sınırlandıran ve yaptırımları kaldıran anlaşma metnini tamamlamaya çalışıyor. Kapsamlı anlaşma metninin, İsviçre'nin Lozan kentinde 2 Nisan'da varılan siyasal uzlaşıya dayanması bekleniyor.

'MÜCADELEYE DEVAM'

İran'ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney, müzakereye rağmen "Amerika ile mücadale" söylemini sürdürüyor. Hamaney, son açıklamasında anlaşma yapılsa bile ABD ile mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. İran'ın basın yayın organları, Ayetullah Ali Hamaney'in, ABD için "Mükemmel bir küstahlık örneği" dediğini ve gençlerden "küstah güçler ile mücadeleye devam etmeye hazırlıklı olmalarını istediğini" yazdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran ile anlaşma çok yakın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz