X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İran, PKK ağzıyla konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İran, PKK ağzıyla konuştu

  • Giriş Tarihi: 25.8.2015 09:35
İran, PKK ağzıyla konuştu
İran, PKK ağzıyla konuştu

ABD ile vardığı nükleer anlaşmayla bir “özgüven patlaması” yaşayan İran, bölgesel rakibi olarak gördüğü Türkiye’ye karşı çok sinsi bir politika izliyor. Terör örgütü PKK’ya dahi destek veren İran, resmi internet sitesinden “Türkiye bölgesel güç, Erdoğan Başkan olamayacak” yorumları yayımlatıyor.

ABD ile vardığı nükleer anlaşmayla bir "özgüven patlaması" yaşayan İran, bölgesel rakibi olarak gördüğü Türkiye'ye karşı çok sinsi bir politika izliyor. Terör örgütü PKK'ya dahi destek veren İran, resmi internet sitesinden "Türkiye bölgesel güç, Erdoğan Başkan olamayacak" yorumları yayımlatıyor.

Bugüne dek Türkiye'ye karşı söylemlerinde ketum olan İran, ABD ve Batı ülkeleriyle vardığı nükleer anlaşmadan cesaretle bölgesel yayılmacı politikasını açıktan yürütmeye başladı. Washıngton'ın konjonktürel desteğini arkasına alan "Molla rejimi", tehditkar tutumunu artık gizleme gereği duymuyor. Türkiye'ye karşı Suriye'nin kuzeyindeki Kürt oluşumunu ve terör örgütü PKK'yı desteklerken, Kuzey Irak'taki Türk etkisini kırmak için de anti-Barzani'ci akımı körüklüyor. İran rejiminin bu tutumu 23 Ağustos'ta, İran resmi haber ajansı İRNA'da yayımlanan bir analizde somutlaştı.

TEK BÖLGESEL LİDER İRAN'MIŞ

Analize göre Ortadoğu'da tek bir lider ülke var, o da İran. İddiaya göre Türkiye Suudilerin bile desteğini alamayacak çünkü Suudiler Yemen ile meşgul. Analize bakılırsa, İran'a göre Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'la beraber İran'a rakip olmaya çalışıyor ama bu boş bir çaba. İddiaya göre Erdoğan'ın erken seçim çağrısı hiçbir işe yaramayacak ve Erdoğan başkan olamayacak. Kürtlere karşı Kürt olmayan milliyetçiler bile ona destek vermeyecek. Sonuçta Türkiye, Suriye'de de hükümeti deviremeyecek ve asla Ortadoğu'da önemli bir rol oynayamayacak!

SURUÇ VE İNCİRLİK İFTİRASI

İran resmi haber ajansı İRNA'daki analizde Rusya ile anlaşan İran'ın Suriye sorununa barışçı bir çözüm önerdiği ama devam eden çatışmaların buna engel olduğu iddia edildi. Dahası İran, Suruç saldırısını DAEŞ'in yaptığı iddiasının da yalan olduğunu öne sürdü. Tahran, Ankara'nın bu saldırıyı Suriye'nin içişlerine karışmak için bizzat kendisinin düzenlediği iftirasını attı. İran, Ankara'nın İncirlik üssü'nü DAEŞ'le değil PKK ile mücadele için açtığı iddiasında da bulundu. (Akşam)

kalan karakter 1000

Ömer Türk Ömer Türk

İran ikinci evimiz diyenler nerede

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.08.2015 19:31
özgür özgür

sonuna kadar doğru demiş ortadoğunun en hızlı büyüyen gücü de iran zaten

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.08.2015 16:18
x x

İnşallah Rabbimizim izniyle olacak....

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır4
cevapla 25.08.2015 14:22
Mehmet Mehmet

Türkiyenin derdi İranı mı germiş.İran kendisine baksın.Kadınlara başını açtı diye kırbaç cezası vuran sanki Türkiye.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır2
cevapla 25.08.2015 13:56
bekir taş bekir taş

cok sevdigi arap acem bunun ne b*k oldugunu ögrendi yakında kacacak delik arıyacak saddam bundan daha adammış o bile kurtulamadı

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır4
cevapla 25.08.2015 13:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.