X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Rusya ABD gemilerini takipte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

gemilerini takipte

  • Giriş Tarihi: 1.9.2015 10:34
Rusya ABD gemilerini takipte
Rusya ABD gemilerini takipte

öncülüğünde 'da başlayan ını yakın takibe aldı

'nin öncülüğünde, aralarında ve diğer pek çok üyesi ülkenin deniz kuvvetlerinin ile işbirliği içinde düzenlediği ı Ukrayna'da başlarken, Rus Silahlı Kuvvetleri'nden bir yetkili, 'nın Karadeniz'deki bu tatbikatı yakından izleyeceğini söyledi.

ABD Donanması'nın öncülüğünde düzenlenen ve Türkiye, İngiltere, Almanya, İtalya, Yunanistan, Romanya, İsveç ve Moldova'dan 2500 civarında askerin ve çok sayıda hava ve deniz aracının katıldığı tatbikat, pazartesi günü, Ukrayna'nın Odessa ve Nikolayev illerinde başladı.
Rusyanın geçen yıl ilhak ettiği Kırım Yarımadasının yanıbaşında yapılan tatbikatlarla ilgili olarak Rusya'nın resmi haber ajansı RİA Novostiye konuşan fakat adını açıklamayan bir askeri yetkili, Rus savaş gemilerinin ve uçaklarının, tatbikat boyunca ABD gemi ve uçaklarını gözleyeceğini belirtti.

12 Eylül tarihine kadar sürecek olan tatbikatın ağırlıklı olarak Karadeniz'in doğu bölgelerinde yapılacağına değinen yetkili, Rus savaş uçaklarının, hava sahası ihlalinde bulunmadan Amerikan savaş uçaklarını izleyebilecek imkanlara sahip olduğunu dile getirdi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı'nın Ukrayna'nın tatbikatlara 10 savaş gemisi ile katılacağı yönündeki açıklamasını da Rusya'nın gerçekçi bulmadığını söyleyen Rus yetkili, Ukrayna Donanması'nda çalışabilir durumda olan bu kadar geminin kalmadığını savundu.