'de tutuklu lilere destek yürüyüşü

Giriş Tarihi: 6.9.2015 16:59
İsrail'de tutuklu Filistinlilere destek yürüyüşü

'de, hapishanelerinde bulunan li "lara" destek gösterisi düzenlendi.

İslami Cihad Hareketi'nin çağrısı üzerine BM ofisi önünde toplanan göstericiler, "İdari tutuklamalara hayır", "İnsan hakları örgütleri nerede?" yazan dövizler taşıdı.

Gösteride konuşan İslami Cihad Hareketi liderlerinden Ahmed el-Mudellel, "Uluslararası kurumlara 'in uyguladığı 'idari tutuklamaların' kabul edilemez olduğunu haykırmak için buradayız. İdari tutuklama politikası, açıkça bütün uluslararası kanun ve sözleşmeleri ihlal etmektir" dedi.

Mudellel, Bütün Filistin büyükelçiliklerinden İsrail'in Filistinli tutuklulara karşı "insanlık dışı" uygulamalarını ortaya çıkarmalarını istedi.

Söz konusu uygulamada, İsrail istihbaratının, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak, Filistinliler 1 ila 6 ay arasında alıkonabiliyor. Tutuklunun "İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde ise askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

İsrail parlamentosu Knesset, 30 Temmuz'da Filistinli tutuklu ve mahkumların "zorla beslenmesine" imkan tanıyacak yasa tasarısını onaylamıştı.

Filistinli tutuklular, uygulamayı protesto için sık sık İsrail hapishanelerinde "açlık grevi" yapıyor. İsrail hapishanelerinde, aralarında 2 milletvekilinin de bulunduğu 370 "" Filistinli bulunuyor. Filistin Esirler Bakanlığı verilerine göre, İsrail hapishanelerinde 7 binden fazla Filistinli tutuklu bulunuyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'de tutuklu Filistinlilere destek yürüyüşü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz