X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İsrail askerlerinden Mescid-i Aksa'ya baskın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İsrail askerlerinden Mescid-i Aksa'ya baskın

  • Giriş Tarihi: 13.9.2015 10:27 Güncelleme Tarihi: 13.9.2015 16:00
İsrail askerlerinden Mescid-i Aksa'ya baskın
İsrail askerlerinden Mescid-i Aksa'ya baskın

Mescid-i Aksa'nın kapılarını Müslümanlara kapatan İsrail askerlerinin müdahalesi sonucu çok sayıda Filistinli yaralandı.

Yahudiler için yılbaşı kabul edilen "Roş Aşana" tatili nedeniyle Müslümanların Mescid-i Aksa'ya girişine izin vermeyen İsrail askerleri, Filistinlilere müdahale etti.

Yahudi yerlerşimcilerin Aksa'ya alınmasını protesto eden ve içeri girmek isteyen Filistinlilere, askerlerin ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile müdahale etmesi sonucu aralarında kadınların da bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı.

Yaralanan Filistinliler çevredeki sağlık ekipleri tarafından sedyelerle Aksa'nın içerisindeki revire taşındı. İsrail askerleri olayları görüntülemek isteyen bazı gazetecileri de darp etti.

Aksa avlusunun kapılarında toplanan Filistinliler, "Canımız kanımız sana feda olsun ey Aksa", "Ey Muhammed, ümmetin seni terk etmedi" ve "Kuran düsturumuz, cihad yolumuz" şeklinde sloganlar atarak İsrail askerlerinin saldırılarına karşı koymaya çalıştı.

Aksa'nın içine gaz sıktılar

Öte yandan görgü tanıklarından edinilen bilgiye göre, sabahın erken saatlerinde Aksa'nın avlusuna giren onlarca İsrail askeri, geceden camide kalan Filistinli cemaate müdahale ederek dışarı çıkardı. Kıble Mescidi'nin kapısını kilitleyen askerler, mescidin içine de göz yaşartıcı gaz attı.

Mescid-i Aksa Vakfı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 40 Yahudi yerleşimci polis korumasında Aksa'nın avlusuna alındı.

Geçen yıl da İsrail yönetimi "Roş Aşana" nedeniyle Mescid-i Aksa'ya girişlere sınırlama koymuştu. Bazı aşırı Yahudi grupların tatil sırasında Aksa'ya topluca girme yönündeki çağrıları Filistinlilerle, İsrail askerlerini karşı karşıya getirmişti.

Kudüs'te Yahudi yerleşimciler, asker veya polis eşliğinde sık sık Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor. İsrail, bu gerekçelerle zaman zaman Filistinlilerin Aksa'ya girişini kısıtlıyor.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğunu iddia ediyor.

İsrail, içerisinde Mescid-i Aksa külliyesinin de bulunduğu Doğu Kudüs'ü 1967'den beri işgal altında tutuyor.

kalan karakter 1000

serdar serdar

eceli gelen köpek israil.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 14.09.2015 11:14
EKREM YAVUZ EKREM YAVUZ

Peki İSrail Meclisi Aksa ya sık sık saldırıyor. İŞİD Kürtlerden ne istiyor?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.09.2015 08:59
merzifonlu merzifonlu

HER KÖTÜLÜGÜN BIRGÜN HESABI SORULUR HIC KIMSE BANA BIRSEY OLMAZ DEMESIN TARIH DE MANIDAR 11 eylül

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.09.2015 08:12
snx snx

Yarabbim bizi dosdoğru yola ilet ve düşmalarımıza karşı bizi muzaffer eyle.amin

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 13.09.2015 16:55
LA İLAHE İLLALLAH LA İLAHE İLLALLAH

hadi israilin zulmu çok şiddetli kınamakla durmuyor .müslüman olduğunu iddia edenler!!! müslümanlar zulum altında hadi müslümanların hakkını koruyun tehdit edin yapanları

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 13.09.2015 14:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.