X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sistani'den çağrı: Türkleri bırakın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sistani'den çağrı: Türkleri bırakın

  • Giriş Tarihi: 13.9.2015
Sistani'den çağrı: Türkleri bırakın
Sistani'den çağrı: Türkleri bırakın

Irak'taki en büyük Şii otorite olan Ayetullah Ali Sistani, kaçırılan 18 Türk işçinin en kısa sürede serbest bırakılmasını istedi. Sistani, "Bu eylemler, İslam'ın imajını zedeliyor" dedi

Iraklı Şiilerin en üst düzeydeki dini otoritesi olan Ayetullah Ali Sistani, 1 Eylül'de Bağdat'ın Medinetus Sadr bölgesinde üniformalı militanlar tarafından kaçırılan 18 Türk işçinin en kısa zamanda özgürlüklerine kavuşturulmalarını istedi. Sistani'nin ofisinden dün yapılan resmi açıklamada, kaçırma olayı de kınanarak, "Bu tür eylemler, İslam'ın imajına zarar vermektedir" denildi. İşçilerin önceki gün yayınlanan video görüntülerine de atıfta bulunulan açıklamada, "Sosyal paylaşım sitelerinde, kaçırılan 18 işçinin görünüleri yayınlandı. İşçileri kaçıranlar, kendilerinin İmam Hüseyin'e tabi olduklarını iddia edip böyle bir yaklaşım sergiledi. Görüntüde rehin alınan işçiler üzerinden siyasi talepte bulunuyorlar. İşçilerin tamamen suçsuz, bölgede yaşanan gelişmelerle de ilgisiz olduklarına inanıyoruz" denildi. Açıklamada ayrıca, Ayetullah Sistani'nin ağzından, "Bu işten derhal vazgeçilmesi gerekiyor. Çünkü yapılan davranış, İslam dinini ve Ehl-i Beyt mezhebini (Şiilik) kötülüyor. Aynı zamanda devletin heybeti zedelenip, seçilmiş hükümetin zayıflamasına neden oluyor" ifadelerine yer verildi.

SADR DA "BIRAKIN" DEDİ

Sistani'nin ardından, Irak'ın en etkili Şii din adamlarından Mukteda Sadr da işçileri rehin alan "Ölüm Timi" adlı örgüte seslenerek, rehinlerin serbest bırakılmasını istedi. Sadr adına yapılan resmi açıklamada, örgütün eylemi DAEŞ'in bölgedeki eylemlerine benzetilerek, "Türk işçilerin kaçırılması suçtur. Kaçırılma sebebi ne olursa olsun, bırakılmalarını talep ediyoruz" denildi.

kalan karakter 1000

AZERİ AZERİ

İŞTE , BU DA ,İRANIN FARSİ EMELLERİNE ŞİİLİĞİ ALET ETTİĞİNİN , AÇIK BİR GÖSTERGESİ....KAHROLASIN İRAN.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.09.2015 02:06
türk türk

Ayetullah Ali Sistani, allah razıolsun senden müslüman müslümanı vurmaz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.09.2015 00:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.