X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Mars'ta yaşam izi var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Mars'ta yaşam izi var

  • Giriş Tarihi: 29.9.2015
Mars'ta yaşam izi var
Mars'ta yaşam izi var

NASA, sonunda Mars'ın sırrını açıkladı: Kızıl Gezegen'de donmuş suyun dışında, yaz aylarında görülen tuzlu su akıntıları var. Bu durum da Mars'ta hayat olmasını mümkün kılıyor

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) merakla beklenen açıklamasını dün Washington'daki merkezinde yaptı. 3 uzmanın açıklaması "Kızıl Gezegen" Mars'taki büyük sırları açıklığa kavuşturdu. Araştırma ekibi, ortaya çıkardıkları bulguları 2006'dan bu yana gezegenin çevresinde dönen Mars Yörünge Kâşifi (MRO) isimli uzay aracının sağladığı verilere dayandırdıklarını kaydetti. Araştırma ekibinin sözcüleri, MRO'nun gözlemleri sonucunda gezegende donmuş su haricinde, sıvı halde tuzlu su bulduklarını açıkladı. Bilim yönetmeni Jim Green, Mars'ın geçmişte sanıldığı gibi kuru ve kurak olmadığını belirterek, gezegenin bazı bölgelerinde belirli şartlarda akan su bulunduğunu doğruladı. Mars'taki bazı tepelerde yer alan karanlık ve dar şeritler boyunca akan suların, gezegenin en sıcak aylarında sıvı halde ortaya çıktığı, yılın kalan dönemlerinde ise buharlaştığı saptandı. Mars'ın yaz dönemlerinde bile aşırı derecede soğuk olduğunu hatırlatan yetkililer, söz konusu su şeritlerinin sıcaklığın 10 Fahrenhaytı (-12.2 C) bulduğu bölgelerde tespit edildiğini dile getirdi. Araştırmacılar suların tuzlu olmasının, bu bölgelerdeki donma seviyesini düşürdüğünü ve buzu erittiğini ifade etti. Su şeritlerini ilk olarak 2011'de yokuşlu halde tespit ettiklerini belirten araştırmacılar, ortalama 5 metreden az genişliğe sahip olduklarını kaydetti.


50 MİLYON KİŞİ İZLEDİ

50 milyon kişinin izlediği basın toplantısında, araştırmacılar asıl hedeflerinin, Mars'ta mikroskobik hayat olup olmadığını tespit etmek olduğunu söyledi. Araştırmacı John Grunsfeld ise yeni bulguların "bugün Mars'ta hayat olduğunu mümkün kılabileceği" yorumunu yaptı. NASA'nın Twitter hesabından yapılan paylaşımlarda da, "Mars'ın artık daha ilginç bir hale geldiği" belirtildi.

GENÇ BİLİM ADAMI KİLİT ROL OYNADI
Yapılan araştırmaya, Georgia Teknoloji Enstitüsü'nde görev yapan 25 yaşındaki uzay bilimci Lujendra Ojha'nın tezlerinin öncülük ettiği kaydedildi. Hint asıllı Ojha, dört yıl önce, Mars'ın kraterlerine dair çekilen görüntülerde, daha sıcak mevsimlerde bu kraterlerden tuzlu su aktığına dair ipuçları olduğunu ileri sürmüştü. Ojha, akan su nedeniyle bazı vadiler oluştuğunu iddia etmişti.

kalan karakter 1000

ççç ççç

ya buna hiç kimseyi inandıramassınız bu bir kandırmaca bir dünya var ikitane yok boşuna ugraşmayın saten amerika nın kuruluşu kandırmaca üzerine kurulmuştur yani bunu haber yapanlarda inanmıyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır3
cevapla 29.09.2015 10:24
sssssss sssssss

burda kimi kandırıyosuunuz amerika zaten hep kandırmaca olarak tanındı tanınacak e ozaman izlerde ya kendiniz yada robotunuz yada ALLAH yapmıştır bunu bilinnn.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 12.10.2015 19:57
Yunus Yunus

Her şeyi politize etmeden kendi akışıyla olmasına izin vermiyorlar. Plan kabaca şu, Marsa gidilmesi için dünya siyasilerinin ve kamu oyunun hazırlanması sürecinde Hindistan ön plana çıkarılarak motivasyon oluşturuluyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 29.09.2015 09:22
bhy bhy

Dünyayı batırdılar , başka batıracak ve yaşanmaz kılacak yeni gezegenler arıyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 29.09.2015 08:32
insan insan

kimi kandiriyonuz marsda hayat varmis,cok gulunc

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır4
cevapla 29.09.2015 07:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.