X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Suriye'de sivillere bomba yağdıran Rusya'dan 'Özgür Suriye Ordusu' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Suriye'de sivillere bomba yağdıran Rusya'dan 'Özgür Suriye Ordusu' açıklaması

  • Giriş Tarihi: 1.10.2015 21:38
Suriye'de sivillere bomba yağdıran Rusya'dan 'Özgür Suriye Ordusu' açıklaması
Suriye'de sivillere bomba yağdıran Rusya'dan 'Özgür Suriye Ordusu' açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın Suriye'deki operasyonlarda teröristleri hedef aldığını savunarak, "Özgür Suriye Ordusu'nu terörist örgüt olarak görmüyoruz. Onlar siyasi çözümün bir parçası olmalı" dedi.

Lavrov, BM'de düzenlediği basın toplantısında Rusya'nın Suriye'de başlattığı hava operasyonlarına ilişkin soruları yanıtladı. Suriye'deki askeri varlıklarının uluslarararası hukuka uygun olduğunu savunan Lavrov, Suriye Hükümeti'nin talebi üzerine bu ülkede bulunduklarını söyledi.

Suriye'de DAEŞ, El-Nusra ve diğer terör örgütlerine karşı savaştıklarını ve ABD öncülüğündeki koalisyonla aynı gayeyi güttüklerini kaydeden Lavrov, koalisyon güçlerinin ise BM Güvenlik Konseyi kararı ya da Suriye'nin talebi olmamasına rağmen operasyon yaptıklarını kaydetti.

Koalisyon güçlerinin bir yıldır düzenledikleri operasyona rağmen DAEŞ'in etkinlik alanını ve kontrol ettiği toprakları artırdığını ifade eden Lavrov, Rusya'nın da bunun üzerine operasyonlara başladığını öne sürdü.

- "Özgür Suriye Ordusu'nu terörist örgüt olarak görmüyoruz"-

Rusya'nın Suriye'de teröristleri hedef aldığını da savunan Lavrov, "Özgür Suriye Ordusu'nu terörist örgüt olarak görmüyoruz. Onlar siyasi çözümün bir parçası olmalı" diye konuştu.

DAEŞ, El-Nusra Cephesi ve diğer terörist örgütlerle mücadele ettiklerini söyleyen Lavrov, terörist örgütleri BMGK kararları ya da Rusya'nın mahkeme kararlarına göre belirlediklerini belirtti.

Rusya'nın dünkü saldırılarda ılımlı muhalifleri hedef aldığı iddialarını ise sert şekilde yanıtlayan Lavrov, "Elinizde delil mi var? Benim bilmediğim birşey mi biliyorsunuz?" diye konuştu.

Lavrov, Suriye'deki operasyonları Suriye Ordusu ile koordinasyon içinde gerçekleştirdiklerini belirtti.

Gazetecilerin, Irak'taki DAEŞ hedeflerine yönelik planları olup olmadığını sorması üzerine Lavrov, "Irak'ta operasyon düşünmüyoruz çünkü onlardan davet almadık" dedi.

- "Kürtlere silah sağlıyoruz"-

Lavrov, Irak'ta DAEŞ'le savaşan Kürtlere silah verip vermediklerinin sorulması üzerine de, "Irak'ta DAEŞ'le mücadele eden Kürt savaşçılara Irak Hükümeti aracılığıyla silah sağlıyoruz" yanıtını verdi.

Irak'ta iletişim merkezi olduğunu ve burada tüm gruplarla koordinasyon sağlandığını anlatan Lavrov, bu merkezle irtibat halinde "Otonom Kürt bölgesine" silah sağladıklarını ve Irak Hükümeti'ne de bilgi verdiklerini söyledi.

Lavrov, bir gazetecinin Türkiye'nin terör operasyonları hakkında ne düşündüğünü sorması üzerine de, "Türkiye'deki krizin siyasi şekilde çözülmesini ve gelecek ayki seçimlerin iç zorlukların aşılmasına yardımcı olmasını umuyoruz. Teröristlere karşı düzenlenen operasyonların diğer muhalif gruplara de yönelmemesini umuyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

kalan karakter 1000

Okur Yazar Okur Yazar

BATTLE OF FİVE ARMİES..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 01.10.2015 23:37
Izci Izci

Suriye'yi kendi cikarlari icin Suriye toplumunun mali degil de, Esed gibi bir Tiran'nin sahsi mali olarak gören zavalli bir ülkenin zavalli bir temsilcisi.

Bu kafa yapisindan insanliga hayir getrirecek bir iyilik cikmaz, sadece fitne cikar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 01.10.2015 22:13
a.ö. a.ö.

bu resmen abd vede ısrael gibi rusyada pkk ya silah vermesi demektir. yani tc yalnızlığa itilmiştir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 01.10.2015 21:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.