X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İran'da "Ben Türk'üm" öfkesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İran'da "Ben Türk'üm" öfkesi

  • Giriş Tarihi: 11.11.2015
İran'da "Ben Türk'üm" öfkesi
İran'da Ben Türk'üm öfkesi

İran'da yaşayan Azeri Türkleri, bir televizyon programının kendilerine yönelik ırkçılık yapması üzerine sokaklara döküldü. Tahran ve Tebriz'de "Ben Türk'üm" pankartları açan göstericiler, "Türklere karşı ırkçılığı durdurun" dedi

İran'ın resmi bir televizyon kanalındaki programda ülkedeki Azeri Türklerine yönelik kullanılan aşağılayıcı ifadeler, ülkenin birçok kentinde Türkleri sokağa döktü. Fitile isimli çocuk programının geçen cuma yayımlanan bölümünde program sunucusunun, Türk kökenli bir baba ve oğlunu canlandıran oyuncuların ağızlarının kötü koktuğunu söylemesi, bunun üzerine baba ve oğlunun, tuvalet fırçasıyla diş temizlediği için ağızlarının koktuğu cevabını vermesi halkın tepkisine neden oldu. Başta başkent Tahran olmak üzere ülkede Türklerin yoğun olarak yaşadığı Tebriz, Erdebil, Zencan ve Urmiye bölgelerinde yüz binlerce Azeri Türkü, ırkçı programı yayımlayan Kanal 2'yi, "Biz Türk'üz" ve "Türklere karşı ırkçılığı durdurun" pankartlarıyla protesto etti. Polis ekiplerinin göstericilere sert müdahale ettiği ve çok sayıda eylemciyi yaraladığı bildirildi. Protestoların ardından Azeri Türklerinden özür dileyen İran Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürü Muhammed Serefraz, "Azeri vatandaşlarımızı rencide edici bu yayınla alakası olan yöneticiler tamamen soruşturulacaktır" dedi. Pazartesi günü başlayan protestolar ülkenin çeşitli bölgelerinde devam ediyor. İran genelinde yaklaşık 13 milyon Azeri Türkünün yaşadığı biliniyor.

kalan karakter 1000

selim selim

islamın en fazla zararı iranlı şiiler verdi ırak yemen lübnan suriye afganistan ortada

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 11.11.2015 10:18
Ataman Durakoglu Ataman Durakoglu

Bak sen İran'lı yavşaklara.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 11.11.2015 09:38
Mehmet Ali Mehmet Ali

İran da ki Azeri kardeşlerimizin bağımsızlığı için Azarbaycan da Türkiye'de elinden geleni yapmalıdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 11.11.2015 09:32
Troyalı Troyalı

İran ülkemizin her türlü nimetinden faydalanır, ama Türkleri, sevmezler...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.11.2015 09:00
mehmet mehmet

bu acemler hep düşmanımız oldu hala da düşmanlıklarını esirgemiyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.11.2015 08:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.