X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Şahin: Bu yemin metni hep tartışılmaya devam edilecektir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Şahin: Bu yemin metni hep tartışılmaya devam edilecektir

  • Giriş Tarihi: 21.11.2015 20:55
Şahin: Bu yemin metni hep tartışılmaya devam edilecektir
Şahin: Bu yemin metni hep tartışılmaya devam edilecektir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, TBMM’de milletvekili yeminin tartışılmaya başlandığını söyleyerek, 'Bu metni çok beğendiğimiz için, içimize sindiği için yemini yapmış değiliz" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Darbe ürünü 1982 anayasası yürürlükte kaldığı sürece, bu anayasa ve bu yemin metni hep tartışılmaya devam edilecektir. O nedenle bir an önce bu darbe ürünü anayasa yerine sivil bir anlayışla yazılmış anayasayı TBMM yürürlüğe koyabilmelidir" dedi.

Şahin, partisinin Karabük İl Başkanlığının Kültür ve Eğitim Merkezi'nde düzenlenen İl Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın yemin metnini değiştirmesiyle yaşanan sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Zana'nın yeniden yemin etmeye gelmeyeceği konusunda açıklaması bulunduğunu anımsatan Şahin, şunları söyledi:

"Tabi ki anayasada iç tüzük neyi gerektiriyorsa yapılacaktır. Ancak burada üzerinde durulması gereken önemli bir husus var. 6 dönem yemin etmiş biriyim. Yemin metnini çok beğendiğimiz için, içimize sindiği için bu yemini yapmış değiliz. Çünkü hiçbir demokratik bir ülkenin Meclisi'nde ve anayasasında olmayacak şekilde kötü yazılmış olan bir yemin metnidir. İdeoloji, ayrımcılık kokan baştan sona imla hatalarıyla dolu ve tabi ki darbe ürünü bir anayasanın yemin metnidir. Darbe ürünü 1982 anayasası yürürlükte kaldığı sürece bu anayasa ve bu yemin metni hep tartışılmaya devam edilecektir. O nedenle bir an önce bu darbe ürünü anayasa yerine sivil bir anlayışla yazılmış anayasayı TBMM yürürlüğe koyabilmelidir. Bu yeni dönemde AK Parti olarak en önemli hedeflerimizden bir tanesi budur."

YENİ YEMİN METNİ

Şahin, "AK Parti olarak anayasayı değiştirdiğinizde yemin metniniz nasıl olacak, bundan farklı mı olacak" diye sorulabileceğini aktararak, "Biz geçtiğimiz 24. dönemde yeni bir anayasa metni hazırladık, uzlaşma komisyonuna sunduk ve kamuoyuyla paylaştık. Bizim yeni anayasada, sivil anayasada ön gördüğümüz yeni yemin metnimiz, her türlü ideolojiden, ayrımcılıktan uzak, çağdaş ve demokratik bir ülkede, mecliste bulunması gereken üstüne ant içilmesi gereken bir metindir" ifadesini kullandı.

Yeni anayasada düşündükleri yemin metninin "İnsan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye bağlı kalacağıma, devletin bağımsızlığını, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, mukaddesatım ve şerefim üzerine yemin ederim" şeklinde olduğunu vurgulayan Şahin, şöyle devam etti: "Hiçbir tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesi, etnik kökeni, ana dili ne olursa olsun herkesin gönül huzuruyla üstünde yemin edebileceği bir yemin metnidir. 'Eski köye yeni adet mi getiriyorsunuz?' diye de sorabilirsiniz. Aslında eski köye yeni adeti bu 82 darbe ürünü anayasa getirdi. Cumhuriyetin ilk anayasa 1924 anayasasıdır. O anayasanın yemin metni ise 'Vatan ve milletin saadet ve selametine ve milletin bila kaydu şart hakimiyetine mugayir bir gaye gütmeyeceğime ve cumhuriyet esaslarına sadakatten ayrılmayacağıma namusum üzerine söz veririm" şeklindedir. Bu kadar. Bu da olabilir. Bunda da herhangi bir sorun yok. Ama diğer siyasi partilerin 24. dönemde Meclis başkanlığında sunduğu anayasa değişiklik tekliflerine bakın, 82 Anayasası'nın yemin metninden pek farklı değildir. CHP'nin aşağı yukarı tamamen aynıdır. MHP'nin de yüzde 70-80 aynıdır. O bakımdan bu yeni dönemin mutlaka Türkiye'de ayrımcılığa izin vermeyen, ideoloji dayatmayan, sivil bir anlayışla yapılacak bir anayasaya şiddetle ihtiyaç vardır."

HÜKÜMET KURMA ÇALIŞMALARI


Şu anda 64. hükümetin kurulma beklentisinin olduğunu, bazı köşe yazarlarının "Efendim hükümet hala niye kurulmuyor, hani nerede" diye yazılarını okuduğunu aktaran Şahin, "Bu işin bir hazırlığı var. Başbakanımız ve Genel Başkanımız yeni hükümeti kurmakla ilgili istişarelere devam ediyor. Bir listeyi tabi ki Cumhurbaşkanımıza sunacak" diye konuştu.

Mehmet Ali Şahin, Cumhurbaşkanının AK Parti grubunu en iyi tanıyan isimlerin başında geldiğine işaret ederek şunları kaydetti: "Şöyle düşünülüyor, 'niye kurulmadı, acaba Cumhurbaşkanı ile Başbakanın arasında bir problem mi var'. Bir problem çıkması için dua eden çevreler olduğunu biliyorum ama boşuna beklerler. Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımız arasında hiçbir problem yoktur, olmaz, olmayacaktır. Çünkü biz aynı davanın mensuplarıyız. Bizim yola çıkarken milletimize vaat ettiğimiz bu ülkeye hizmet etmek, en başarılı icraatları bu ülke insanına kazandırmaktır. Şu anda da yeni kabine kurulurken, yapılan çalışma bundan ibarettir. Tabi ki kabineyi Başbakanımız hazırlayacaktır, sunacaktır. Ama orası her geleni onaylayan bir makam değildir. Tabi ki inceleyecektir, tavsiyeler ve öneriler olacaktır. Bu öneriler istikametinde çok başarılı olacak bir kabine, pazartesi günü beklentimiz odur, ortaya çıkacak. 64. Cumhuriyet Hükümeti kolları sıvayıp besmeleyi çekip milletimize ve ülkemize hizmete başlayacaktır."

Şahin, konuşmasının ardından,1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nde başarı gösteren partililere plaket ve hediye verdi.

kalan karakter 1000

sergen sergen

Yazıklar olsun Sayın Şahin.. Kaydınızı HDP'ye yaptırın. AK parti yönetiminden bu vekile kınama bekliyoruz..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 22.11.2015 01:24
Antepli Antepli

Bunu oylari almadan oncede soyleseydin ya

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 21.11.2015 23:17
üzgün üzgün

Türk Milleti, Türk Devleti, tartışılmamalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 21.11.2015 22:42
paşa paşa

ya lütfen ak parti ipten döndü türkiye ipten döndü lütfen artık şunlara taviz vermeyin sizin tek dostunuz müslüman türk milletidir unutmayın

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 21.11.2015 22:35
Türk kelimesini kaldırın . Türk kelimesini kaldırın .

Türk kelimesini kaldırın ..Emekliye seyyanen 100 değil 110 lira verin..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 21.11.2015 21:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.