X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkiye'ye yaptırımlardan Rusya'nın kendisi zarar gördü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkiye'ye yaptırımlardan Rusya'nın kendisi zarar gördü

  • Giriş Tarihi: 10.12.2015 01:33 Güncelleme Tarihi: 10.12.2015 04:53
Türkiye'ye yaptırımlardan Rusya'nın kendisi zarar gördü
Türkiye'ye yaptırımlardan Rusya'nın kendisi zarar gördü

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Türkiye'ye uygulanan yaptırımların ülkede birçok üründe fiyatların yükselmesine yol açtığını doğrulayarak, hükümetin telafi tedbirleri üzerinde çalıştığını bildirdi.

"Dmitriy Medvedev ile görüş" programı kapsamında Rus televizyon kanalının canlı yayınına katılan Medvedev, gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Rusya ekonomisi için 2015 yılının ağır bir yıl olduğunu kaydeden Medvedev, hükümetin krizi önlemek adına aldığı tedbirlerin etkili olduğunu ve durumun istikrara kavuştuğunu savundu.

Gelecek yıl ülkede ekonominin büyümesini ve enflasyonun yüzde 6,4 düzeyine gerilemesini beklediklerini kaydeden Medvedev, petrol fiyatlarının 2016 yılında son 17 yılın en düşük seviyesine ulaşma ihtimalinin bulunduğunu söyledi. Medvedev, Rus ekonomisinin de büyük oranda petrol fiyatlarına bağlı olduğunu dile getirerek, Rus hükümetinin ekonomiyi petrol fiyatlarından bağımlı durumdan çıkarmaya çalıştığını, ancak bunun birkaç yılda mümkün olmadığını belirtti.

Belli oranda petrol fiyatlarına bağlı olan Rus rublesinin değerinin, aynı zamanda dış pazarların Rusya'ya kapanmasından da etkilendiğini kaydeden Medvedev, "Rublede artık serbest dalgalı kura geçildi. Bu çok iyi, çünkü hiç kimse rublenin nasıl olması gerektiğini dikte etmiyor. Ruble 'şişirilmiş kurda' olsaydı her zaman çökme tehlikesi vardı" şeklinde konuştu.

'AMBARGO UYGULAYABİLİRİZ'


Rusya'nın savunma bütçesine ilişkin değerlenmesinde, savunma bütçesinde kesinti yapılmaması gerektiğini kaydeden Medvedev, "Dünyanın en uzun kara sınırı olan en büyük ülkesine sahibiz. Eğer ordumuz güçlü olmazsa ülkemiz de olmayacak" diye konuştu.

Ülkede yaşanan ekonomik kriz nedeniyle devlet bütçesinin optimizasyonu kapsamında devlet çalışanlarının yüzde 10 oranında azaltılacağını belirten Medvedev, hükümetin ayrıca kademeli gelir vergisi uygulamayı planladığını kaydetti.

BİLAL ERDOĞAN'DAN
RUSYA'YA YANIT


Medvedev, Türkiye-Suriye sınırını geçerek ikazlara rağmen Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrasındaki gelişmelere de değindi.

Rus yönetiminin Türkiye'ye uyguladığı yaptırımların ülkesinde birçok üründe fiyatların yükselmesine yol açtığını doğrulayan Medvedev, hükümetin telafi tedbirleri üzerinde çalıştığını bildirdi.

Medvedev, gelecekte Türkiye ve Mısır ile turizm ilişkilerinin yeniden kurulacağı ihtimalinin bulunduğuna da dikkati çekerek, "Yaşam ve dinlenme, bir biriyle kıyaslanmayacak değerlerdir. Türkiye'ye karşı alınan kararlar bir yaptırım değil, devletin savunma reaksiyonudur " ifadelerini kullandı.

kalan karakter 1000

ismail ismail

Kars' ta Ruslar vakti zamanında çok katliam yapmışlar onda dolayı güzel bi söz var tamda yerine uygun URUSTAN DOST DOMUZDAN POST OLAZ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.12.2015 19:06
TÜRK TÜRK

uçak düşürmeyi savaş sebebi sayıyordun savaş açsana domuz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.12.2015 09:42
mert_37 mert_37 // İSTANBUL

Kesinlikle Türkiye Rusyaya Bu Yaptıkları Kanun Kural Tanımaz Saldırgan Tutumları Nedeniyle Rusyaya Uygulanan Ambargolara katılmalı. Ve Kendisi Rusyanın her yaptığı harekete cevap verip şiddetle Rus Ekonomisinin dinamiklerini bozmalı. Yoksa onlar bizim façamızı bozacak herşey ortada. Düşmanca tavra hala pardon siz benim dostumuzsun diyemeyiz. Rusyanın düşmanlığı bununla sınırlı değil kesinlikle cevabı sert verilmeli...

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 10.12.2015 03:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.