X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İsrail doğalgazı satmak için Türkiye yoluna muhtaç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İsrail doğalgazı satmak için Türkiye yoluna muhtaç

  • Giriş Tarihi: 19.12.2015 11:40 Güncelleme Tarihi: 19.12.2015 11:54
İsrail doğalgazı satmak için Türkiye yoluna muhtaç
İsrail doğalgazı satmak için Türkiye yoluna muhtaç

Diplomatik yakınlaşmanın Türkiye-İsrail gaz anlaşmasını hızlandırması bekleniyor. Enerji uzmanları İsrail’in doğalgazını Avrupa’ya ulaştırması için en kolay ve ucuz yolun Türkiye’den geçtiğini, alternatifinin olmadığını söyledi.

Türkiye ile İsrail arasında bu hafta gerçekleştirilen görüşmenin ardından ortaya çıkan yakınlaşmanın, iki ülke arasında uzun süredir devam eden gaz müzakerelerinde anlaşma sürecini hızlandırması bekleniyor.

Rusya ile yaşanan siyasi gerginlik için doğalgazda hızlı bir şekilde çeşitlendirmeye gidildiğini belirten enerji uzmanları, İsrail ile anlaşmaya varılması durumunda yıllık en az 8-10 milyar metreküp gazın 2020'de Türkiye'ye gelebileceğini kaydedildi.

AFP: İSRAİL TAZMİNAT ŞARTINI KABUL ETTİ

2010 yılından bu yana Türkiye-İsrail ilişkilerinde sıkıntı yaşandığına dikkat çeken enerji uzmanları, İsrail'in oluşturduğu Leviathan Konsorsiyumu doğalgazın Avrupa'ya ulaşımında alternatiflerin olmasına rağmen Türkiye üzerinden geçen yolun en uygun hat olduğuna dikkat çekiyor.

Doğu Akdeniz'deki doğalgazın çıkarılma maliyetinin yüksek olması nedeniyle İsrail'in Türkiye üzerinden giden hatta muhtaç olduğuna dikkat çeken enerji uzmanları, İsrail Türkiye'nin yanı sıra Ürdün, Filistin, Mısır, Güney Kıbrıs gibi diğer ülkelerle de görüştüğünü ancak son dönemde Mısır'daki gaz keşfi olunca avantajın Türkiye'ye geçtiğini kaydediyor.


PUTIN'İN TAVRI HAVAGAZI

Doğu Akdeniz'deki 13 trilyon metreküp gaz kullanılacaksa Türkiye'deki mevcut hatlardan Avrupa'ya satılacağını ya da pahalı olduğu için çıkarılmayacağını söyleyen Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vedat Yorucu "Zaten bu gaz Türkiye üzerinden satılmazsa, çıkaran için de kullanan için de ekonomik bir gaz olmaz.

Türkiye, Doğu Akdeniz gazını satarsa Rusya'nın tavrı havagazı olur" dedi. Doğu Akdeniz'de deniz derinliklerinden çıkarılacak gazın maliyetinin metreküp başına 9 dolar gibi yüksek olduğunu belirten Doç Dr. Yorucu "Akaryakıt fiyatları ilerde arttığında, potansiyel bir rezevr olacak. Doğu Akdeniz gazını, birleştirerek satmak en mantıklısı, bunu da zaten Türkiye üzerinden satmak gerekiyor. Gazı sıvılaştırmak ya da gemilerle göndermek AB'ye yararsız. Bu yüzden tek alternatif Türkiye" diye konuştu.


PİYASA HAREKETLENECEK

Türkiye'nin İsrail ile yeniden diplomatik ilişkilerini sıcaklaştırmasının, enerji piyasasını hareketlendireceğini belirten Doç. Dr. Yorucu, şunları söyledi: "İsrail'in şu anda Leviathan doğalgazını kendi ihtiyacı için kullanması pek akılcı değil. Elinde 850 milyar metreküp gaz var ve ihtiyacı, gazın yüzde 30'u kadar. Güney Kıbrıs'ta ise 340 milyar metreküp gaz var

İsrail gazıyla birleştirildiğinde 1.2 trilyon metreküp gaz yapıyor. Bu rakam dünya ölçeğinde AB'nin yüzde 5'lik ihtiyacını karşılayan kaynak rezervi olsa da, enerji arzında çeşitliliği sağlayacak ve enerjide rekabeti yaratacak olması bakımından gazın kıymeti artıyor. Bir de bu gazın Türkiye üzerinden aktarılması, gazın önemini daha da artırıyor" dedi.


GAZ TEDARİKİNDE RUSYA'NIN ALTERNATİFİ OLUR

Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik yumuşamayı değerlendiren Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, iki ülkenin ekonomik ve diplomatik olarak birbirlerine yaklaşmasını olumlu bulduğunu söyledi. İsrail'in Akdeniz'de keşfettiği gaz rezervinin büyüklüğüne değinen Zorlu, şunları söyledi: "Rusya ile yaşamak istemediğimiz bir sorun yaşadık. İsrail ile yaşanan yakınlaşma Türkiye'nin gaz tedarik çeşidini artırması açısından büyük önem taşıyor. Akdeniz'de çok büyük bir rezerv bulundu.

Bu Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınabilir. Bu da Türkiye için Rusya'nın alternatifi olabilir. Bizim de İsrail'de 1.000 Mw'lık bir enerji üretim projemiz var. İsrail'in enerji tüketiminin yüzde 8-10'unu biz karşılıyoruz. İsrail'deki enerji yatırımlarımız artabilir. İsrail gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınması konusunda bir projemiz vardı. Görüşmelerimiz halen devam ediyor."


TÜRSAB: 600 BİN TURİST BEKLİYORUZ

İsrail ile Türkiye'nin yakınlaşmasını Türkiye turizmi açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, İsrail ile kriz öncesi döneme dönülebileceğini söyledi. İsrail ile Türkiye'nin yaşanan gerilim öncesi gayet iyi olduğunu belirten Ulusoy "Yaşanan kriz sonrası rakamlar bir anda dibe çökmüştü. 40-50 binli rakamları telaffuz eder olduk.

Şimdi Rusya'nın kaybını İsrailli turist ile telafi edeceğiz. Benim tahminim ilişkilerin tam anlamıyla rayına oturması durumunda Türkiye'ye İsrail'den 600 bin turist geleceği" diye konuştu.

star

kalan karakter 1000

ismail ismail

israil'in filistine zulmü bitmeden israil onları rahat bırakmadan israil ile en ufak bir konuda bile anlaşılmasına şiddetle karşıyım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 20.12.2015 13:06
necdet öztürk necdet öztürk

bebek katili israille işbirliği yapan hükümet benden bir daha asla oy alamaz eger ordan dogalgaz bahanesi ile bariş yapan kim olursa olsun benim için bitmiştir

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 20.12.2015 02:17
mert_37 mert_37 // İSTANBUL

İsraille İşimiz Olmaz. PKK ya verilen desteği. Gazzedeki durumu. Filistinde Yasa Kural Taşımayan Terorist Bir Devleti. Daha geçen ISID içinde oldürülen siyonistlerin Amacı Ortada. Bu devlet Batının,İngiliz ABD nin kuklası bir devlet. Bu devlet güçlendikçe İslam Ülkelerinin 1 Numaralı Düşman. Ne gelirse bu ülkeden gelir. Böyle bir ülkeyle anlaşma yapılmaz Bu ülkenin kalkınmasına katkı sağlanmaz. Bizimkiler hata yapar. Arkasından başka şeyler gelir. Heronları, Tanklarımızı , Öldürülen mühendislerimizi asla unutmayın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 20.12.2015 00:51
SÜPER TÜRKİYE 2071 SÜPER TÜRKİYE 2071

israil ile en önemli mesele gazze halkının ambargonun ve yaptırımların kalkmasıdır.tazminat ve diğer şartlar da artıdır.israil ile türkler arasında sorun tek filistin meselesidir.kaldır ambargoyu,hapishaneleri boşalt ve filistini özgür bırak.bırak kendi ayakları üzerinde dursun.filistinin polisi ve ordusu olsun.kendi problemelerini kendileri çözsün.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 19.12.2015 22:41
İnşallah İnşallah

Allah'ın yaratmasıyla,her şeyde,hepsini anlayamayabileceğimiz bir hayır vardır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 19.12.2015 19:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.