X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Esad'ın kaderini yine pas geçtiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Esad'ın kaderini yine pas geçtiler

  • Giriş Tarihi: 20.12.2015
Esad'ın kaderini yine pas geçtiler
Esad'ın kaderini yine pas geçtiler

BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle kabul edilen Suriye tasarısında, Esad'ın kaderine dair herhangi bir ifade yer almadı. İran, Rusya ve Çin'in Esad üzerindeki ısrarı devam ediyor

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde önceki gün oy birliğiyle kabul edilen barış süreci tasarısında, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın kaderine ve geçiş sürecinde rol alıp almayacağına herhangi bir atıf yapılmaması dikkat çekti. Tasarıya göre önümüzdeki aydan itibaren rejimle muhalifler arasında müzakereler başlayacak. Ardından 6 ay içinde geçiş hükümeti kurulacak. 18 ay içinde yeni anayasa yazılarak, seçimlerin düzenlenmesiyle yeni bir siyasi iklimin doğması için çalışılacak. Ancak İran, Rusya ve Çin'in Esad ismini tartışmaya dahi açtırmaması, tasarının uygulanabilirliği noktasında soru işaretleri doğuruyor. New York'taki toplantının sona ermesinin ardından gazetecilere açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, birkaç ay içinde Suriye'de yaşanacak süreci bütün dünyanın izleyeceğini kaydetti. Kerry, "Herkes Esad'ın gitmesini istiyor. Ancak aynı zamanda şu da görülüyor ki, Esad'ın gitmesinde ısrarcı olmak savaşı daha da uzatıyor" sözleriyle, ülkesinin Esad'lı geçişe karşı olmadığını ifade etti. Şam yönetiminin Ortadoğu ülkeleri dışındaki en büyük destekçisi ve askeri müttefiki durumundaki Rusya'nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, "Beşar Esad'ın kaderine kendi halkı karar vermeli. Bu konudaki görüşümüzde sabitiz" dedi. İran Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada da, Esad'a olan desteğin güçlü şekilde sürdüğü belirtildi.

BEŞAR ESAD NOEL KUTLAMASINDA

ESAD, KERRY İLE ALAY ETTİ

Suriye'de geçiş süreciyle tartışmaları devam ederken, Beşar Esad da Hollanda televizyonuna verdiği röportajda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile alay etti. Esad, "Kerry benim görevimde kalabileceğimi söylemiş. Hay aksi, ben de tam valizimi toplayıp gitmeyi düşünüyordum" dedi. Esad, ayrıca Suriye halkı isterse, seçimlerde aday olacağını da kaydetti. Suriye'de 2011 yılı mart ayında patlak veren olaylarda, resmi verilere göre şimdiye kadar en az 250 bin insan hayatını kaybetti, 12 milyon kişi evsiz kaldı.

TÜRKİYE'DEN ESAD'SIZ GEÇİŞE DESTEK
Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye konusunda aldığı kararın geçiş hükümeti kurulmasına yönelik takvimlendirilmiş bir siyasi geçiş süreci öngördüğüne dikkat çekerek, Esad'sız bir siyasi sürece Türkiye'nin katkı sunmaya devam edeceğini bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Türkiye, Esad'ın tüm yetkilerini geçiş hükümetine devrederek görevi bırakacağı bir çözümü destekleye gelmiştir. Türkiye, siyasi geçiş süreci kapsamında Esad rejimi ile Suriye Muhalefeti arasında başlaması hedeflenen görüşmelere büyük önem atfetmektedir. Suriye'de barış ve istikrarın temini ancak hür ve adil seçimlere giden yolda, tam yetkili bir geçiş hükümetinin hayata geçirilmesiyle ve rejimin eli kanlı unsurlarının sahneden çekilmesiyle mümkün olacaktır" denildi.

"HALKINI ÖLDÜREN HALKI BİRLEŞTİREMEZ"
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, diğer Batılı ülke dışişleri bakanlarından daha farklı bir duruş sergileyerek, Beşar Esad'ın görevini bırakmasının mutlaka garanti edilmesi gerektiğini söyledi. Fabius, "Bir halkın çok sayıda mensubunu öldürmüş bir insan, o halkın tamamını nasıl bir araya getirebilir?" şeklinde konuştu. Suriye Ulusal Koalisyonu adına yapılan açıklamada da, Esad'ın görevden ayrılması konusundaki ısrar yinelendi.

kalan karakter 1000

vatandas vatandas

Rusyanin tek amaci vardi o da Esadi korumak ,

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.12.2015 11:55
Asmali Asmali

Muslumanlar da terorizimden nefret ediyor ve her seferinde kiniyor. Bazilari her nasilsa muslumanlikla terorizmi es tutup muslumanlari ezerek yok etmeye/sindirmeye calisiyorlar. Teror her yerde terordur ve en cok muslumanlar bundan zarar gormustur. Sanki burada da oynanan kotu bir oyun var gibi. Birileri bazi bolgelerde terorizim yaratip muslumanlarin uzerine atiyor ve musluma ulkeleri isgal ederek kaynaklarini somuruyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.12.2015 03:21

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.