X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İşte en insani robot: Nadine
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İşte en insani robot: Nadine

  • Giriş Tarihi: 31.12.2015
İşte en insani robot: Nadine
İşte en insani robot: Nadine

Singapurlu uzmanların geliştirdiği robot 'Nadine' görüntüsü ve yaptığı sohbetleri hatırlamasıyla, en insansı robot kabul ediliyor

Singapur'daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi bilim adamları, dünyadaki en insansı robot olarak tanımlanan Nadine'i tanıttı. Sempatik yüz ifadesi ve gerçeğine yakın kumral renkteki saçlarıyla görenleri hayrete düşüren Nadine, benzerlerinden farklı olarak kendisine has bir kişiliğe sahip olmasıyla biliniyor. Sosyal ilişki veya kişisel asistanlık yapmak üzere üretilen kadın robot, daha önce karşılaştığı insanları tanıyıp önceki sohbetlerine göre diyalog geliştirebiliyor.

PROFESÖRDEN ESİNLENİLDİ

Mutlu, üzgün, heyecanlı ya da depresif ruh haline sahip olabilen robot Nadine geçmişi o kadar iyi hatırlıyor ki geçmişte birisiyle arasında geçmiş olan konu tekrar konuşulduğu zaman "Aynı konuyu tekrar konuşuyoruz" şeklinde uyarıda bulunabiliyor. Apple'ın Siri ve Microsoft'un Cortana uygulamasında kullanılana benzer bir yazılımla geliştirilen Nadine'in dış görünümünde ise Nanyang Üniversitesi'ndeki ekibin başındaki Prof. Dr. Nadia Thalmann'dan esinlenildi.