X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER PYD'den 127 Arap köyüne abluka
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'den 127 üne

  • Giriş Tarihi: 6.1.2016 15:05 Güncelleme Tarihi: 6.1.2016 15:08
PYD'den 127 Arap köyüne abluka
PYD'den 127 Arap köyüne abluka

Terör örgütü 'nın kolu , Rakka ilinin kuzeyinde Özgür Suriye Ordusu'nun korumaya çalıştığı leri yaklaşık 20 gündür da tutuyor.

Rakka Devrimcileri komutanlarından Aziz Rakkavi 'nin askeri gücü YPG'nin liderliğindeki Demokratik Güçleri'nin (SDG) yaklaşık 20 gündür Rakka'nın kuzey kırsalında altında tuttuğunu söyledi.

ÖSO'ya bağlı Rakka Devrimciler Tugayı ve Devrim Aşiretleri Ordusu birliklerinin leri koruduğunu belirten Rakkavi, ablukanın Rakka Aşiretler Birliği'nin PYD uygulamalarına tepki göstermesinin ardından uygulanmaya başladığını dile getirdi.

Rakka'da kısa süre önce aşiret reislerinin bir araya gelerek kurdukları birlik, 16 Aralık'ta yaptığı yazılı açıklamasında Rakka'ya bağlı Telabyad ve Suluk beldelerinde YPG'ye Araplara yönelik uyguladığı "planlı zorunlu göç siyasetini" durdurması çağrısında bulunmuştu.

Rakkavi, "YPG'nin Sukkeriye köyünde birliklerimize ait kontrol noktalarına yönelik saldırısında bir mensubumuz hayatını kaybetti. Rakka'nın kuzey kırsalında zorunlu göç ve keyfi tutuklamalar gerçekleşti" dedi.

YPG'nin Devrim Aşiretleri Ordusu'nu DAEŞ'le mücadeleyi zafiyete uğratmakla suçladığına dikkati çeken Rakkavi, "Bunların hepsi iftiradan ve YPG'nin projesi karşısında duran grupları yok etme bahanesinden ibarettir" ifadesini kullandı.

127 KÖY İLE MEZRAA ABLUKA ALTINDA

Bölgedeki aktivistlerden Ahmed el-Hac Salih de SDG'nin Tel Abyad'ın güneyindeki Sukkeriyye, kuzeyindeki Dıgeylib, batısındaki Ahaymır, doğusundaki Ali Baciliyye köyleri arasındaki 127 köy ile mezraayı kapsayan bir alanı abluka altında tuttuğunu ifade etti.

Salih, Rakka Devrimciler Tugayı ile Devrim Aşiretleri Ordusu'nun dışında köylerdeki sivillere de abluka uygulandığını ifade etti.

Rakka Devrimciler Tugayı'nın YPG ile "Burkan el Fırat" çatısı altında yaptığı DAEŞ karşıtı işbirliğinin bozulduğunu anımsatan Salih, şöyle konuştu:

"Abluka başlatılmasının ve Rakka Devrimciler Tugayı ile Burkan el-Fırat güçleri arasındaki anlaşmanın bozulmasının nedeni, Rakka'nın DAEŞ'ten kurtarılması halinde YPG'nin bölgedeki gücünün zayıflaması ve hakimiyetin yeni kurulan Devrim Aşiretleri Ordusu'na geçmesi endişesidir" diye konuştu.

Rakka Devrimciler Tugayı, beraberindeki 5 grupla birlikte YPG ile işbirliği yaparak, Burkan el Fırat birliği adı altında DAEŞ'e karşı savaşıyordu.

Haziran ayında PYD ile Burkan el-Fırat güçleri Rakka'nın kuzeyindeki Telabyad ilçesinin kontrolünü terör örgütü DAEŞ'ten almıştı. ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava desteğiyle gerçekleştirilen operasyon sonrası ilçedeki Arap ve Türkmen halk Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine sığınmıştı. Olayların durulmasından sonra evlerine geri dönmek isteyen siviller YPG'nin engellemelerine maruz kalmıştı.

ABD hava kuvvetleri PYD güçlerine desteğini uzun süredir devam ettirirken, Rusya da Halep'in kuzeyinde örgütün muhalif güçlere karşı ilerleyebilmesi için bombardımanlarını sürdürüyor.