'Peşmerge ve PKK, Kuzey Irak'ta Arap köylerini yıktı'

Giriş Tarihi: 21.1.2016
'Peşmerge ve PKK, Kuzey Irak'ta Arap köylerini yıktı'

Uluslararası Af Örgütü, Irak'ın kuzeyinde peşmerge ile PKK'nın Arap köylerinde binlerce evi planlı şekilde yıkarak halkı göçe zorladığını ortaya çıkardı

Geçtiğimiz yıl yayımladığı raporlarda YPG'nin Suriye'de DAEŞ'in elinden aldığı bölgelerde Türkmen ve Araplara yönelik uyguladığı etnik temizliği gözler önüne seren Uluslararası Af Örgütü, Irak'ta peşmerge güçleriyle PKK'nın bölgedeki Arap köylerini yıktığını belgeleyen bir rapor hazırladı.

610 KİŞİDEN PKK'YA DESTEK

Rapora göre, peşmerge güçleri Irak'ın kuzeyinde DAEŞ'ten temizlediği bölgelerde Arapların yaşadığı köylerdeki binlerce evi, 2014'te boşaltarak yağmalandı ve buldozerlerle dümdüz etti.

PKK'NIN GÖÇE SÜRÜKLEDİĞİ HAYATLAR

Bölgedeki 13 köy ve kasabada zorla yerlerinden edilen 100'den fazla görgü tanığıyla görüşen Af Örgütü araştırmacısı Donatella Rovera, peşmergelerin güvenlik gerekçesiyle Arapları bölgeden gönderdiğini, daha sonra geri dönmelerine izin vermediklerini aktardı.

Peşmergelerin bu yağma ve yıkımları, bölgede koordineli oldukları Yezidi militanların yanı sıra Suriye ve Türkiye'den gelen terör gruplarıyla (PKK ve YPG) birlikte gerçekleştirdiği de raporda kaydedildi.

PKK'YA DESTEK VEREN ÜLKELER

ARKADAŞINA GÖNDER
'Peşmerge ve PKK, Kuzey Irak'ta Arap köylerini yıktı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz