X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER ABD’den YPG’ye sert kınama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ABD’den ’ye sert kınama

  • Giriş Tarihi: 2.2.2016 01:49 Güncelleme Tarihi: 2.2.2016 05:13
ABD’den YPG’ye sert kınama
ABD’den YPG’ye sert kınama

’nın kolu tarafından geçen hafta sosyal medya üzerinde yayınlanan ve yabancı savaşçıları Türkiye’ye karşı saldırmaya çağıran videoya ABD’den tepki geldi.

ABD Dışışleri Bakanlığı Sözcüsü , söz konusu videoyu gördüklerini belirterek, "Bu videoyu Türkiye'ye saldırı çağrıyı yaptığı için şiddetli bir şekilde kınıyoruz" dedi. Kirby Türkiye ve 'nin ortak düşman olan DAEŞ'e odaklanması gerektiğini söyledi.

ABD'DEN FLAŞ YPG AÇIKLAMASI

Yüzü poşulu bir Avrupalının İngilizce okuduğu bildiride Türkiye Kürtlerin çoğunlukta olduğu illerde işgalci olmakla suçlanıyor ve dünya çapındaki solcu savaşçılardan Türkiye'ye giderek Türk güvenlik güçlerine karşı direnmesi isteniyordu.

DAEŞ VE YPG'DE KAYBOLAN HAYATLAR

Videonun yayınlanmasının ardından özellikle Washington'daki Cumhriyetçi çevreler YPG'ye ve ABD Başkanı yönetimine tepki gösterdi. Muhafazakarlara yakın Hudston Enstitüsü'nden kıdemli uzman Mike Doran, Twitter üzerinden Obama yönetimiyle dalga geçen ironik bir mesaj atarak, "YPG'yi hem silahlandırıyor, hem de destekliyoruz. Onlar da NATO müttefiki olan Türkiye'ye saldırı çağrısı yapıyor. Akıllı kuvvetiz" dedi.

ABD yönetimi video nedeniyle YPG'yi kınarken bir yandan da örgüte yakın bir itimat gösteriyor. Kirby, DAEŞ'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'ün iki gün boyunca Kobani'de olduğunu ve burada li Arap ve Kürt savaşçılar ile görüştüğünü onayladı. McGurk ise sosyal medyadan Kobane'yi DAEŞ'e karşı savaşan binlere şükranlarını sunduğunu söyledi.

Sözcü Kirby aynı zamanda ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Anthony Blinken'in de, geçen hafta içerisinde YPG'nin siyasi kanadı olan PYD lideri Salih Müslim'Ie telefonda Cenevre hakkında bir görüşme yaptıklarını belirtti.