X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çavuşoğlu: ABD hatasını anladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çavuşoğlu: ABD hatasını anladı

  • Giriş Tarihi: 12.2.2016 07:28 Güncelleme Tarihi: 12.2.2016 07:50
Çavuşoğlu: ABD hatasını anladı
Çavuşoğlu: ABD hatasını anladı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "ABD bugüne kadar Rusya’ya inanmakla hata ettiğini Amerika da anlamaya başladı" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ve ABD arasında DAEŞ ve Suriye'nin geleceği konusunda bir eşgüdüm olmadığını vurgulayarak, "Öyle olsaydı, Rusya'nın saldırılarının yüzde seksen sekizi Amerika'nın da desteklediği ılımlı muhalefet olmazdı" dedi.

Çavuşoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Dışişleri Bakanlığı'nın ve kendisine bağlı kuruluşların 2016 yılı bütçesinin görüşmelerinde soruları yanıtladı.

"ABD İLE DAEŞ VE ESED KONUSUNDA AYNI DÜŞÜNÜYORUZ"

Türkiye'nin ABD ile DAEŞ konusunda aynı görüşte olduklarını vurgulayan Çavuşoğlu, "Esed'in gitmesi konusunda da farklı düşünmüyoruz. Esed'in gitmesi için siyasi çözüm şart diyoruz, siyasi dönüşüm lazım" dedi.

ABLUKANIN KALKMASI LAZIM

Türkiye'nin Cenevre ve Viyana toplantılarına destek verdiğini, siyasi müzakerelerin başlaması için muhalefete telkinlerde bulunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, "İnsani yardımların iletilmesi lazım, ablukaların kalkması lazım ama bunlar için Rusya'nın hava saldırılarının da durması gerekiyor" diye konuştu.

AMERİKA DA ANLAMAYA BAŞLADI

DAEŞ konusunda Rusya ve ABD arasında bir eşgüdüm olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, "Öyle olsaydı, Rusya'nın saldırılarının yüzde seksen sekizi Amerika'nın da desteklediği ılımlı muhalefet olmazdı" dedi.

Suriye'deki ılımlı muhalefeti 114 ülkenin meşru muhalefet olarak kabul ettiğini belirten Çavuşoğlu, "Amerika ile Rusya DAEŞ konusunda aynı düşünmüyor, Rusya'nın farklı ajandası var. Bugüne kadar Rusya'ya inanmakla hata ettiğini Amerika da anlamaya başladı" ifadesini kullandı.

ABD ve Rusya'nın Suriye'nin geleceği konusunda da farklı görüşleri olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, ABD'nin önceliğinin de planlanan 18 aylık geçiş sürecinin ardından Esed'in gitmesi olduğunu, ancak Rusya ve İran'ın ise Esed'in kalmasını istediğini söyledi.

"KEŞKE SİZİ DİNLESEYDİK DEDİLER"

Türkiye'nin bölgesel gelişmelere dair beş yıl önce ortaya koyduğu öngörülerin bugün gerçekleştiğini ifade eden Çavuşoğlu, "Amerika, Avrupalılar, 'keşke sizi dinleseydik' dediler, üzüntülerini belirttiler. Ben iddia ediyorum ki bugün PYD konusunda YPG konusunda yanlış şey söyleyen Amerika ve bazı ülkeler de gerçeği görecek" dedi.

Amerika'da en çok konuşulan konunun Türkiye'nin önerileri olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, Amerikalıların "Türkiye'nin teklifini dile getirmedik, uygulamadık, güvenli bölgeye karşı çıktık ki şu anda elzem" şeklinde konuştuklarını söyledi. Benzer sözleri Avrupalıların da sarf ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Ankara ziyaretinde de güvenli bölge konusunun ele alındığını kaydetti.
Türkiye'nin, Suriyelilerin güvenli bir bölgeye yerleşmesi ve sorunun çözülmesi için uçuşa yasak bölge önerisi de getirdiğini belirten Çavuşoğlu, "Şimdi uçuşa yasak bölge yok, Rusya geldi bombalıyor. Rusya bombalıyor ne oluyor, insanlar bize geliyor ve biz bu insanları alıyoruz" dedi.

kalan karakter 1000

orfoz orfoz

hala amerikaya inanmaya devam edecekmiyiz bu büyükşeytanın ta kendisi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.02.2016 23:07
insanoglu insanoglu

he bizde isimize bakalim islerine gelmeyenlere sori hata oldu deriz,,...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.02.2016 15:16
Mustafa Mustafa

Amerika kocaman bir balon.Yalancılar.Bütün hıristiyanların amacı Türkiye'de dahil bütün ortadoğuyu parçalamak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.02.2016 14:32
silivri silivri

Böylede iki yüzlülük sanırım tarihe geçecektir her şeyi iyi anladım diyen ABD kalkıp terörüstlere ship çıkmaya çalışıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.02.2016 13:40
Mehmet Kara Mehmet Kara

Hic insan düsmaninin sözüne inanirmi,bu ne bicim yalan. Pinokyo bile Amerikadan utaniyordur. Insanligin yüz karasi bu olsa gerek..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.02.2016 13:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.