X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Muhaliflerden 3 şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Muhaliflerden 3 şart

  • Giriş Tarihi: 7.3.2016
Muhaliflerden 3 şart
Muhaliflerden 3 şart

aracılığıyla Cenevre'de yapılması planlanan barış müzakereleri konusundaki belirsizlik hâlâ giderilemedi. Muhalifler tutukluların salıverilmesi, Esad'ın görevi bırakması ve kuşatma altındaki bölgelere yardım şartlarında ısrarcı

Suriye'de ihlallere rağmen devam eden ateşkes birinci haftasını geride bırakırken, Birleşmiş Miletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Şam rejimiyle muhalifler arasındaki dolaylı görüşmelerin 10 Mart'ta başlayacağını duyurdu. Ancak Riyad'ta toplanan muhaliflerin çatı kuruluşu Yüksek Müzakere Komitesi, Cenevre'de kurulacak müzakere masasına şüpheyle yaklaştıklarını duyurdu. "Yüksek Müzakere Komitesi henüz bir karar almış değil" diyen sözcü Munzir Mahus "Şu an insani yardım sürecini ve ateşkese riayet edilip edilmediğini gözlemliyoruz. Şimdiye kadar yaşananlar müzakereler katılmamız için yeterli değil" açıklamasında bulundu. Birleşmiş Milletler (BM), geçtiğimiz hafta Suriye'de 480 bin kişinin kuşatma altında olduğu, insani yardım malzemesi ulaştırılmadığı takdirde binlerce kişinin açlıktan ölebileceği uyarısında bulunmuştu.

SİYASİ SÜRECE ONAY

BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ise El Hayat gazetesine verdiği röportajda, 27 Şubat'ta başlayan ateşkes süresi boyunca 115 bin kişinin yaşadığı alana yardım malzemesi ulaştırdıklarını söyledi. "10 Mart'ta müzakerelerin başlayacağını düşünüyorum" diyen De Mistura, "Her iki tarafla ayrı ayrı görüşeceğiz" ifadelerini kullandı. Rusya'nın eylül ayı sonunda başlattığı hava saldırılarının ardından önemli kayıplar veren muhalifler, politik geçiş sürecine hayır demiyor. Muhaliflerin başlıca şartları 'rejim hapishanelerinde tutulanların salıverilmesi', 'Beşar Esad'ın koltuğunu terk etmesi' ve 'kuşatma altındaki bölgelere insani yardım ulaştırılması' olarak göze çarpıyor.