Londra'da 'a destek

Giriş Tarihi: 4.4.2016 19:55
Londra'da Azerbaycan'a destek

Birleşik Krallık'taki destekçileri, - arasındaki gelişmeler çerçevesinde İngiltere'nin başkenti Londra'da Azerbaycan'a destek için bir araya geldi.

Birleşik Krallık'ta eğitim gören Azeri öğrenciler tarafından Londra'nın Kensington bölgesinde bulunan Ermeni Büyükelçiliği önünde düzenlenen gösteriye İngiltere'de faaliyet gösteren Avrupa'daki Toplumu (TEAS) isimli kuruluş da destek verdi. Yaklaşık 40 kişinin katıldığı gösteride katılımcılar, 'ın eylemlerini protesto etti.

Göstericiler elçilik binası önünde bayraklarını dalgalandırırken, ellerinde "Ermeni agresifliğini durdurun" ve "Dağlık Karabağ Azerbaycan'ındır" yazılı pankartlar tuttu.

Gösteride zaman zaman Azerbaycan ulusal marşını da okuyan katılımcılar ayrıca Türkçe ve İngilizce olarak "Barış, adalet istiyoruz", "Karabağ'ı istiyoruz", "İşgal suçtur" ve "Karabağ bizimdir, bizim olacak" sloganları attı.

Gösteriye katılan TEAS'ın Direktörü Lionel Zetter, yaptığı açıklamada, Ermenistan'ın eylemlerinin kınanması gerektiğini belirterek, son günlerde yaşanan ölümler, çatışmalar ve trajedinin Ermenistan'ın uluslararası kararlara uymaktaki isteksizliğinden kaynaklandığını dile getirdi. Zatter, "Uluslararası hukuka ya uyarsınız ya da uymazsınız. Ancak uymazsanız o zaman bu sizi suçlu bir ulus yapar. Eğer Azerbaycan'ın topraklarında yasadışı askeri bir operasyon yapmamış olsalardı, şu çatışmalar yaşanmayacaktı." diye konuştu.

Londra'da avukatlık yapan Rauf Halilov da Azerbaycan'a desteğini vermek ve Ermenistan'ın son eylemlerine yönelik tepkisini dile getirmek için protestoya katıldığını aktardı. Halilov, "Biz sulh, barış istiyoruz. İnsanları buna çağırıyoruz." dedi.

Öte yandan, elçilik binası önünde Ermenistan destekçileri de karşı gösteri düzenlendi. Yaklaşık 30 kişinin yer aldığı gösteride katılımcılar, "Azeriler utanın", "Azerbaycan cehenneme kadar yolun var", "Batum bizim olacak" gibi sloganlar attı.

Bu arada, Azeri göstericilerin bulunduğu kısıma girmek isteyen Ermenistan destekçilerinden birkaç kişiye polis müdahalede bulundu.

Her iki gösteri de olaysız sona erdi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Londra'da Azerbaycan'a destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz