X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Müzakerelerde sona gelindi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Müzakerelerde sona gelindi

  • Giriş Tarihi: 26.4.2016
Müzakerelerde sona gelindi
Müzakerelerde sona gelindi

İbrahim Kalın, ile ’in diplomatik ilişkileri normalleştirmek için yürüttüğü görüşmelerde, yakın zamanda yeni bir temas beklendiğini açıkladı. Kalın, “Artık müzakerelerde son aşamaya geliyoruz” dedi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan İsrail açıklaması:

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantıda Kalın, bir soru üzerine ile arasındaki müzakereler hakkında açıklamalar yaptı. Sözcü Kalın, iki ülkenin ilişkileri normalleştirmek adına bir süredir yürüttüğü görüşmelerde yakın bir zamanda yeni bir temasın olmasının beklendiğini belirtti.

"İsrail ile bir müddettir devam eden müzakerelerin son aşamasına doğru geliyoruz. 'nin ortaya koyduğu şartlar çerçevesinde yürütülen bir müzakere vardır. Artık bunun son aşamasına geliyoruz. Bildiğiniz gibi tazminat ve ablukayla ilgili son iki madde üzerinde de nihai mutabakat sağlandıktan sonra anlaşmanın imzalanması ve ilişkilerin normalleşme sürecinin başlaması planlanıyor" diyen Kalın "Bu çerçevede bizim açımızdan büyük önem arz eden Gazze ve Filistin topraklarındaki insani durumun iyileştirmesine yönelik adımların da hızla atılacağını bekliyoruz. Türkiye'nin son yıllarda gerek Gazze'de gerekse Batı Şeria'da Filistinlilere ulaştırdığı yardımlar bir hayli yekun tutmakta ve bu yardımlarımız da bundan sonra devam edecektir. Yıkılan evlerin, hastanelerin, okulların yapılmasıyla ilgili desteğimiz de sürecektir" şeklinde konuştu.

Kalın, "Filistin topraklarında bağımsız bir Filistin devletinin kurulması, Doğu Kudüs'ün bu bağımsız ve egemen devletin başkenti olması ve Filistinlilerin en az diğer halklar kadar temel haklarına kavuşana kadar bu sorunun çözülemeyeceği ortadadır. İki devletli çözümün hayata geçirilmesi, nasıl İsrail kendi vatandaşlarının can ve mal güvenliğini düşünüyorsa aynı şekilde Filistin halkının da gerek Gazze'de gerek Batı Şeria'da can ve mal güvenliğinin sağlanmasına kadar bu sürecin tamamlanmasını biz arzu ediyoruz" dedi. İbrahim Kalın, normalleşme süreci olduktan sonra iki devletli çözüm konusunda yapabilecekleri bir katkı olursa bu konuya destek verebileceklerini ifade etti.

ÖZÜR DİLEMİŞLERDİ

Türkiye ile İsrail arasında yaklaşık 6 yıldır diplomatik ilişki bulunmuyordu. Türkiye, ilişkilerin düzelmesi için İsrail'in Mavi Marmara'daki katliam nedeniyle özür dilenmesi, tazminat ödenmesi ve Gazze ablukasının kaldırılması taleplerinde bulunmuştu. İsrail Ankara'nın özür talebini yerine getirmişti.