X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tacikistan'da soyadlarına yeni düzenleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'da soyadlarına yeni düzenleme

  • Giriş Tarihi: 29.4.2016 18:22 Güncelleme Tarihi: 29.4.2016 18:24
Tacikistan'da soyadlarına yeni düzenleme
Tacikistan'da soyadlarına yeni düzenleme

'da vatandaşların soyadlarında aidiyeti belirten Rusça ekleri kullanması yasaklandı.

Ülkede soyadlarında ve baba adlarında "ov", "ova", "oviç" ve "ovna" gibi Rusça aidiyet eklerinin kullanmasını yasaklayan yasa yürürlüğe girdi. Yasa uyarınca vatandaşlar bundan böyle soyadlarında Rusça yerine Tacikçe aidiyet ekleri kullanacak.

EN İLGİNÇ SOYADLARI

Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'ın mart ayı sonunda onayladığı "vatandaşların medeni durumunun tescili" yasasına göre, vatandaşlar artık soyadlarında "zad", "zade", "i", "iyan", "far" gibi aidiyet ekleri yer alabilecek.

Yasa, yeni doğan çocuklara, onur kırıcı isimlerin verilmesini de yasaklıyor. Tacik ebeveynler bundan sonra çocuklarına hayvan ve nesne adlarını çocuklarına isim olarak veremeyecek. Yasayla vatandaşların soyadlarında yanlış anlaşılmalara neden olabilecek "molla", "halife", "hoca", "şeyh", "", "sofi" gibi eklerin kullanmasına da engel getirildi.

yetkilisi Celaleddin Rahimov, daha önce soyadı Karimov olan birinin, bundan sonra Tacikçe aidiyet ekinin kullanarak soyadını "Karimzad" veya "Karimzade" şeklinde yazacağını ifade etti.

Bazı vatandaşların soyadlarında Rusça ekleri kullanma konusundaki ısrarı üzerine bilgilendirme çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Rahimov, amaçlarının ülkede soyadlarını Tacikçeleştirmek olduğunu vurguladı.

Daha önce soyadı Rahmanov olan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, 2007 yılında soyadındaki "ov" ekini çıkarmıştı. Rahman'ın ardından diğer üst düzey Tacik yöneticiler de soyadlarındaki Rusça ekleri atmıştı.

Tacikistan parlamentosu ocak ayında "vatandaşların medeni durumu tescili" ve "aile" yasalarında değişiklikliği kabul ederek, onaylamak üzere Cumhurbaşkanı Rahman'a sunmuştu.

kalan karakter 1000

TÜRK TÜRK

Güzel bir başlangıç ,Ayni tutumu diğer Türki devletlerindende bekleriz......

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 29.04.2016 21:25
Adem BABA Adem BABA

Tacikler şimdiye kadar aklınız nerdeydi,yinede Tebrikler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.04.2016 20:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.