AB 'ye hayır diyemez

Giriş Tarihi: 1.5.2016 16:35 Güncelleme Tarihi: 1.5.2016 16:41
AB Türkiye'ye hayır diyemez

Reuters'a konuşan Avrupa Birliği yetkilileri, Avrupa Komisyonu'nun 'nin vize muafiyeti için kriterleri ayrıntılı bir şekilde yerine getirdiğini açıklayacağını söyledi. Yetkiliye göre AB artık 'ye vize konusunda 'hayır ya da daha sonra' diyemez.

Al Jazeera Türk'ün haberine göre, Reuters'ın konuştuğu bir AB yetkilisi, 'nin AB ile vize muafiyeti için gereken 72 kriteri yerine getirdiğini belirtirken, "Biz standartlarımızı düşürmedik, kendi oyununu geliştirdi" açıklamasını yaptı.

'nin iki hafa önce kriterlerin sadece yarısını yerine getirdiğini belirten yetkili, Brüksel'in bundan böyle Ankara'ya vize serbestisi konusunda 'hayır' ya da 'daha sonra' diyemeyeceğini vurguladı.

Brüksel'in Türkiye ile AB arasındaki mülteci krizi konusunda varılan anlaşmaya riayet etmesi gerektiğini belirtirken, aksi bir durumun anlaşmayı tehlikeye atacağına işaret etti.

Türkiye gibi Ukrayna ve Gürcistan da kriterleri yerine getirdiği için vize serbestisinden yararlanacak. AB'nin bu hafta Çarşamba günü Kosovalıları da listeye eklemesi bekleniyor.

Ajansın konuştuğu Türk hükümeti yetkilisi de Türk vatandaşlarına vize muafiyetinin Avrupa için büyük bir fırsat olduğunu söylerken "Bu Avrupa'nın güvenilir bir ortak olduğunu göstermesi için bir fırsat. Ve AB sözünü tutarsa çoğunluğu Müslüman olan Türkiye gibi ülkelere karşı çifte standart uygulamadığını göstermiş olacak" dedi.

AB'NİN TÜRKİYE'YE VAATLERİ

AB Bakanı Volkan Bozkır, perşembe günü yaptığı açıklamada, "Kolluk Gözetim Yasası'nın kalan 10 küsür maddesi de inşallah pazartesi günü çıkacak. Ama artık çıktı diye addedebiliriz. Ondan sonra bizim bakımımızdan 72 beklenti karşılanmış oluyor" demişti.

Geçtiğimiz hafta Gaziantep'i ziyaret eden AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da, "Vize serbestliği konusunda çalışmaları hızlandırdık" açıklamasını yapmıştı.

Avrupa Birliği cephesinden gelen açıklamalarda, Ankara yönetiminin tüm şartları yerine getirmesi gerektiği birçok kez vurgulanmıştı. AB-Türkiye anlaşması uyarınca, Türkiye 20 Mart tarihinden sonra Yunan adalarına ulaşan tüm göçmenleri geri almayı kabul etmiş, Türkiye'ye iade edilen her bir Suriyeli karşılığında da, Türkiye'deki mülteci kamplarından bir Suriyelinin Avrupa'ya gönderilmesi üzerinde anlaşılmıştı.

ARKADAŞINA GÖNDER
AB Türkiye'ye hayır diyemez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz