X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Diz çöken Hitler heykeline 17.2 milyon dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Diz çöken Hitler heykeline 17.2 milyon

  • Giriş Tarihi: 9.5.2016 10:24

İtalyan heykeltraş Cattelan'ın diz çöken Hitler heykeli 17 milyon 189 bin a satıldı (AA) - Christie's Müzayede Evi'nin New York'ta yaptığı artırmada İtalyan heykeltraş Maurizio Cattelan'ın diz çöken Adolf Hitler heykeli 17.2 milyon dolara satıldı.

Christie's bahar müzayedeleri, firmanın Rockefeller Plaza'daki ofisinde pazar akşamı gerçekleştirilen "Savaş Sonrası Dönem ve Çağdaş Sanat" konulu artırmalarla başladı.

Gecenin sonunda toplam 78 milyon lık eser satılırken en yüksek fiyata ulaşan sanatçı Cattelan oldu.Küratörlüğünü Savaş Sonrası Dönem ve Çağdaş Sanat Başkan Yardımcısı Loic Gouzer'in yaptığı "Başarısızlığa Mahkum'' adlı açık artırmada, Cattelan'ın insan saçı, balmumu ve polyester reçine malzemesi kullanarak 2001 yılında yaptığı, küçük bir çocuk boyutlarında takım elbiseli diz çökmüş Hitler heykeli 17.2 milyon dolara alıcı buldu.

Esere 10-15 milyon dolar aralığında fiyat konmuştu.Hiciv tarzda heykelleriyle tanınan Cattelan, bu fiyatla kendi müzayede rekorunu kırarken, sanatçının daha önceki rekoru 7.9 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.