X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Facebook Çin'deki “face book” davasını kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'deki “face book” davasını kazandı

  • Giriş Tarihi: 9.5.2016 12:18
Facebook Çin'deki “face book” davasını kazandı
Facebook Çin'deki “face book” davasını kazandı

Sosyal paylaşım sitesi , 'de "face book" marka ismine karşı açtığı davayı kazandı.

'de Congşan Pearl River şirketinin 2014 yılında ayrı olarak "face book" marka ismini şirket üzerine tescil ettirmesine karşılık 'un açtığı davada, başkent Pekin'deki mahkeme, Facebook lehine karar verdi.

Mahkeme, ilgili şirketin "kasıtlı olarak kamuoyunca iyi bilinen bir markanın ismini kopyalama ve ahlak kurallarını ihlal etme" durumundan Facebook'u haklı buldu.

Öte yandan, Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in mart ayında 'e yaptığı ziyaretteÇin Komünist Partisi'nin (ÇKP) propaganda şefi Liu Yunşan ve ülkenin elektronik ticaret devi Alibaba'nın kurucusu Jack Ma ile görüşmesi Facebook'un Çin pazarına girme amacının çalışmaları olarak yorumlanmıştı.

Pekin Belediyesi Yüksek Halk Mahkemesi ise Apple'ın, "IPHONE" markasını el çantası, telefon kılıfı ve pasaport kılıfı gibi deri ürünlerde kullanan Şintong Tiendi şirketiyle yaşadığı marka anlaşmazlığına ilişkin itirazını reddetmişti.

Mahkeme, Apple'dan önce tescil ettirdiği gerekçesiyle Çinli Şintong şirketinin ürünlerinde IPHONE markasını kullanmasına izin vermişti.