'da olağanüstü hal uzatıldı

Giriş Tarihi: 19.5.2016 15:36

Ulusal Meclisi, Senato'da geçen hafta onaylanan olağanüstü hal uygulamasının iki ay uzatılmasına ilişkin yasa tasarısını kabul etti.

Ulusal Meclis'te yapılan katılımın az olduğu oylamada 46 "evet", 20 "hayır" oyu çıkarken 2 milletvekili çekimser kaldı. Tasarının Ulusal Meclis'te de onaylanmasıyla olağanüstü halin 2 ay daha uzatılması resmileşmiş oldu.

Meclis'te oylama öncesi konuşan İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, olağanüstü halin güvenlik riskini azaltmak açısından önemli olduğunu belirterek, "Terör tehdidi hala yüksek seviyede ve da Avrupa Birliği gibi hedefte." dedi.

'nın Avrupa Futbol Şampiyonası'na (Euro 2016) ev sahipliği yapacağını hatırlatan Cazeneuve, "Bu yaz düzenlenecek Euro 2016 ve Bisiklet Turu bizim iki kat daha fazla ihtiyatlı olmamızı gerektiriyor. Teröristler için bu tür organizasyonlar potansiyel bir hedef anlamına geliyor." diye konuştu.

Paris'te 13 Kasım 2015'te gerçekleştirilen terör saldırıları sonrası ilan edilen olağanüstü hal uygulaması, Ulusal Meclis'te yasa tasarısının onaylanmasıyla üçüncü kez uzatılmış oldu.ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'da olağanüstü hal uzatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz