X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Aliyev'den Ermenistan'a sert mesaj: Aklınızdan geçirmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Aliyev'den Ermenistan'a sert mesaj: Aklınızdan geçirmeyin

  • Giriş Tarihi: 27.5.2016 19:09
Aliyev'den Ermenistan'a sert mesaj: Aklınızdan geçirmeyin
Aliyev'den Ermenistan'a sert mesaj: Aklınızdan geçirmeyin

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, topraklarında hiçbir ikinci bir Ermeni devleti kurulmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Aliyev, 28 Mayıs 1918'de ilan edilen cumhuriyetin 98. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen Cumhuriyet Günü resepsiyonunda yaptığı konuşmada halkını kutlayarak barış, huzur ve istikrar temennisinde bulundu. 'ın İslam dünyasında ilk demokratik cumhuriyet olarak kurulmasını tarihi bir olay olarak nitelendiren Aliyev, cumhuriyetin kurucularının halkın kalbinde daima yaşayacağını vurguladı.

Günümüzde yürütülen kalkınma politikasından bahseden Aliyev, tüm planların başarıyla uygulandığını, ülkenin dünyadaki nüfuzunun her geçen gün arttığını bildirdi.

Ülkede barış ve istikrarın bundan sonra da devam ettirileceğini, tüm demokratik hak ve özgürlüklerin sağlandığını vurgulayan Aliyev, Azerbaycan'a karşı çifte standartlara son verilmesi gerektiğini belirtti.

2016'nın ülkede "çok kültürlülük yılı" ilan edildiğini, bunun da dünyaya mesaj olduğunu söyleyen Aliyev, dış politikada ülkenin çıkarlarının temin edildiğini dile getirdi.

Ermenistan-Azerbaycan çatışması ve Dağlık Karabağ sorununa da değinen Aliyev, sorunun Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözülmesi gerektiğine vurgu yaparak, "Azerbaycan halkı ve devleti, hiçbir topraklarımızda ikinci bir Ermeni devletinin kurulmasına müsaade etmeyecek" dedi.

Ordunun güçlendirilmesinden, ekonomik reformlardan, Güney Gaz Koridoru'ndan bahseden Aliyev, "Azerbaycan hiçbir zaman şimdiki kadar güçlü olmamıştı. Kendi kaderimizin sahibi, bağımsız ülke, özgür halkız. Dünya çapında kendi yerimiz var ve bağımsızlık, kalkınma yoluyla yürümeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.