ARKADAŞINA GÖNDER Kozmik mikrodalga ışımaları paralel evrenin kanıtı olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kozmik mikrodalga ışımaları paralel evrenin kanıtı olabilir

  • Giriş Tarihi: 30.5.2016
Kozmik mikrodalga ışımaları paralel evrenin kanıtı olabilir
Kozmik mikrodalga ışımaları paralel evrenin kanıtı olabilir

’li bilim insanı Chary, Planck uzay aracının hazırladığı kozmik mikro dalga haritasında görünen parlak bölgelerin paralel evrenin varlığına işaret ettiğini söyledi

'deki Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nde görev yapan bilim insanı Ranga-Ram Chary yaptığı bir çalışmada paralel evrenin varlığına dair yeni deliller sundu. Astrophysical Journal isimli bilimsel dergide yayımlanan çalışmanın makalesinde, bir evrenin diğer bir evren üzerine doğru çıktığı ileri sürülüyor. Chary bu durumu kozmik mikro dalgalar arka plan ışımalarının kanıtlayabileceğini öne sürüyor. Evrenin genişlemesi kavramına dayandırılan çoklu evren düşüncesi her geçen gün daha çok rağbet görüyor. Ancak paralel bir evrenin varlığı tam olarak ispatlanamadı. İncelemeleri sırasında sıradışı ve esrarengiz bir parlaklık gören Chary ise bu "Kozmik arka plan ışımalarını" kategorize etmeye başlayarak yeni bir ihtimali gündeme getirdi.

NASA'NIN YAYINLADIĞI BİRBİRİNDEN ÇARPICI UZAY FOTOĞRAFLARI
Chary "Gözlemlenebilir evrenimiz, kozmik mikro dalgaların değişim analiziyle bulunmuş emsalsiz detaylarla karakterize ediliyor. Bu dalga değişimleri Big Bang'in eseri olabilir" sözleriyle bu ışımaların evrenle olan ilişkisini tarif ediyor. Bu ışımaların kategorizasyonu ile genellikle gürültü formunda seslere ulaşıldığını söyleyen Chary, kendi araştırmasında incelediği ışımaların olması gerekenden 4 bin 500 kat daha parlak olduğunu vurguluyor.

İKİ EVRENİN ÇARPIŞMASI OLABİLİR

"Gökyüzü spektral Varyasyonları: Alternatif Evrenler Üzerine Kısıtlamar" isimli makalesinde mikrodalga ışımalarının özel bir duruma mahsus olmama şansının yüzde 30 olduğunu belirten Chary, söz konusu ışımalara çarpışmakta olan iki evrenin neden olabileceğini savunuyor. Chary,"Kozmik mikrodalga arka plan ışımaları evrenimizin öteki bir evrenle çarpışmasından kaynaklanabilir" diye konuştu.

PLANCK UZAY ARACI 4 YILDA HARİTA ÇIKARDI

Fon ışıması veya fon radyasyonu olarak da adlandırılan kozmik mikrodalga arka plan ışıması bütün evreni dolduran bir elektromanyetik dalga biçimi olarak tanımlanıyor. 1964'te keşfedilen fon ışımasının varlığı ilk kez 1948'de George Gamow, Ralph Alpher ve Robert Herman tarafından teori olarak öne sürülmüştü. Avrupa Uzay Ajansı'nın Planck isimli gözlem aracı 2009-2013 arasında Kozmik Mikrodalga Haritasını çıkardı. Bu harita Chary'nin paralel evren teorisine dayanak oluşturdu.

kalan karakter 1000

GE GE

Öldüğümüzde biz bu evrene geçiş mi yapıyoruz? Karanlık madde evrenine

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.05.2016 09:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.