X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Felluce'den göç eden ailelerin sayısı 12 bini geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Felluce'den göç eden ailelerin sayısı 12 bini geçti

  • Giriş Tarihi: 20.6.2016 15:48
Felluce'den göç eden ailelerin sayısı 12 bini geçti
Felluce'den göç eden ailelerin sayısı 12 bini geçti

Irak'ta Enbar'a bağlı Felluce'de yaşayan 12 bin 219 ailenin, hükümet güçleri ile terör örgütü DAEŞ arasında devam eden çatışmalar nedeniyle güvenli bölgelere göç ettiği bildirildi.

Irak Göç ve Göç Edenler Bakanlığı yetkililerinden Amir Abbas Zuğeyr tarafından yapılan yazılı açıklamada, Enbar vilayetindeki bakanlık birimi kayıtlarına göre, Irak güçleri ile terör örgütü DAEŞ arasında süren çatışmalar nedeniyle Felluce ve Saklaviyye'den 12 bin 219 ailenin göç ettiği belirtildi. Ailelerden 6 bin 700'ünün Amiriyye Felluce, 2 bin 800'ünün Habaniye, bin 900'ünün Halidiyye ve 700'den fazlasının ise Bizibız'daki kamplara yerleştirildiği bildirildi.

FELLUCE DAEŞ'TEN GERİ ALINDI!

Başbakan Haydar el-İbadi, yaptığı açıklamada Irak güçlerinin Felluce'nin merkezinde kontrolü sağladığını ancak çevre bölgelerdeki bazı yerleşim birimlerinde hala çatışmaların sürdüğünü belirtmiş ve bir sonraki hedeflerinin Musul'u geri almak olacağını söylemişti. Irak ordusu, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ile Sünni aşiret güçleri, DAEŞ'in kontrolünde bulunan Felluce'yi geri almak amacıyla 23 Mayıs'ta ortak operasyon başlatmıştı.